úterý 22. dubna 2025

Žralok ve tvaru kytary. Vědci zmapovali přes 800 nových mořských druhů

Mezinárodní tým vědců oznámil objev stovek dosud neznámých mořských živočichů. Mezi nimi je i žralok připomínající kytaru nebo jedovatý mořský plž s harpunami.

Nově objevený druh "kytarového žraloka"

Nově objevený druh "kytarového žraloka"
Zdroj: oceancensus.org

  • Nově objevený druh "kytarového žraloka"
  • Zdroj: oceancensus.org

Vědci z celého světa během dvou let zmapovali 866 nových druhů mořských organismů. Objev je výsledkem projektu Ocean Census, na kterém se podílely vědecké instituce, vlády i muzea. Tým odborníků podnikl deset expedic a uspořádal osm specializovaných workshopů zaměřených na objevování nových druhů.

Oceány pokrývají 71 procent naší planety, ale známe jen přibližně deseti mořského života,“ uvedla hlavní výzkumnice projektu Michelle Taylor. V rámci expedic vědci použili ponorky, podmořské drony i roboty schopné proniknout až do hloubky pěti kilometrů.

Mezi nově objevené druhy patří například takzvaný kytarový žralok, kterého vědec Dave Ebert zaznamenal v hloubkách u pobřeží Mosambiku a Tanzanie. Tento žralok sdílí rysy s rejnoky a jeho rodina patří mezi nejohroženější obratlovce na světě. Dvě třetiny těchto žraloků čelí vyhynutí.

Další fascinující druh je Turridrupa sp., hlubokomořský plž objevený u Nové Kaledonie a Vanuatu. Tento predátor dokáže pomocí jedovatých zubů ve tvaru harpuny ochromit svou kořist. Vědci rovněž identifikovali nový druh hvězdice, Tylaster sp., která žije v arktických hlubinách poblíž Grónska.

Projekt Ocean Census podporují organizace Nippon Foundation a Nekton a na výzkumu se podílí 400 institucí. Proces oficiálního popsání nového druhu může trvat až 13 let, což znamená, že některé organismy vyhynou dříve, než je vědci stihnou zdokumentovat.

Autor: Šimon Mitro

Související

losos
Zahraniční Fauna

Antidepresiva v řekách ovlivňují chování lososů

tajga
Ostatní Příroda

Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy

netopýr
Světové dny Fauna

Den netopýrů

vlk
Domácí Fauna

Po sto letech jsou vlci na Znojemsku