sobota 26. července 2025

Zlínská zoo má mláďata tukanů, odchov je druhý v historii českých zahrad

Druhý odchov tukanů obrovských v historii českých zoologických zahrad hlásí zlínská zoo. Podařilo se jí přirozeným způsobem odchovat dvě mláďata. V historii takový úspěch zaznamenala jen zoo v Hodoníně.

DSC_8931

Tukani obrovští ze zlínské zoo mají mláďata.
Zdroj: Zoo Zlín

  • Tukani obrovští ze zlínské zoo mají mláďata.
  • Zdroj: Zoo Zlín

O mláďata se od prvního dne se pečlivě starali oba rodiče. Tento týden už opustila hnízdní budku a tak je už můžou vidět i návštěvníci zoo.

Tukani obrovští patří mezi nejznámější druhy jihoamerických ptáků. I když jsou v zoologických zahradách poměrně častí, jejich rozmnožování v lidské péči je mimořádně obtížné. Sestavit chovný pár bývá dost často běh na dlouhou trať. „Velmi náročné je také vytvořit správné podmínky pro hnízdění, v hnízdní dutině musí být odpovídající teplota a vlhkost, důležitou roli hraje také velikost a tvar samotné budky. Tukani citlivě reagují na stres a rušivé vlivy okolí. Jakékoli vychýlení z optimálních podmínek může způsobit opuštění hnízda nebo úhyn mláďat,“ přiblížil náročný odchov zoolog Václav Štraub. Důležitým faktorem úspěšného chovu je také zajištění správné výživy. „Tukani jsou především plodožraví ptáci, v naší zoo základ jejich jídelníčku tvoří papája, kanadské borůvky, mango, žlutý meloun, jablka a hrušky. Nabízené krmivo nesmí obsahovat vysoké množství železa, tukani jej totiž nedokáží odbourat. Při hnízdění je pak nutné doplnit jídelníček o živočišnou složku, konkrétně jim podáváme cvrčky a sarančaty,“ vysvětlil Štraub.

Přirozený odchov v zoo je mimořádným úspěchem. „Samice snesla čtyři vejce, dvě byla oplozená, mláďata se vylíhla po 18 dnech. Po celou dobu zůstala plně v péči rodičovského páru, do odchovu jsme vůbec nezasahovali. Těší nás, že náš pár tukanů úspěšně zvládnul hnízdění i péči o mláďata. Mladí tukani jsou vitální a skvěle prospívají,“ doplnil zoolog a dodal, že možným klíčem k úspěchu je velikost expozice tukanů, která je nadstandardní. Vnitřní voliéra měří na šířku 9,5 metru, na délku 15 metrů a je vysoká 5,5 metru. „Rodiče tak mají možnost trávit čas mimo okolí budky a navzájem se nestresují. Částečně tím simulujeme podmínky ve volné přírodě, kde jeden z rodičů obstarává potravu a druhý zahřívá mláďata, nebo hlídá v okolí hnízda,“ vysvětlil Štraub.

Tukani obrovští se ve Zlíně poprvé objevili v roce 2004, současný chovný pár se podařilo sestavit vloni, zahnízdění a úspěšný odchov mláďat už letos je proto významným chovatelským úspěchem. Zoo Zlín je teprve druhou českou zoo, která dokázala tukany obrovské odchovat.

Tukan obrovský

Je největší z více než 40 druhů tukanovitých ptáků. I když to na první pohled nevypadá, tukani jsou nejbližší příbuzní našich datlů a strakapoudů. Domovinou tukanů obrovských je Střední a Jižní Amerika, zejména oblasti Brazílie, severní Argentiny a Paraguaye. Charakteristickým znakem je obrovský, přesto lehký zobák, který měří až 20 centimetrů a tvoří tak téměř polovinu délky těla. Slouží nejen ke sběru potravy, ale také k termoregulaci nebo komunikaci s ostatními jedinci. Tukan obrovský nejvíc času tráví v korunách stromů, kde se pohybuje mohutnými přískoky. Bez pomoci křídel překoná i více než metrovou vzdálenost.

DSC_8927

Související

4
Domácí Video

Jaguáří rodina ze zlínské zoo už je pohromadě, mládě si rádo hraje

Mládě hyenky hřivnaté
Domácí Fauna

Zlín slaví světový úspěch: Hyenky hřivnaté mají trojčata

4
Domácí Video

Jaguáře ze zlínské zoo je samička, mládě už se snaží prozkoumávat svět

2
Domácí

Černé jako noc a jedno z deseti na světě: Zlínská zoo slaví narození jaguářete