sobota 10. května 2025

Zdravotní pokrok zpomaluje, varuje WHO. Rozdíly napříč zeměmi přetrvávají

Zatímco úmrtnost dětí i matek ve světě klesá a rozdíly v délce života se zmenšují, globální zdravotnické cíle se nedaří naplňovat, varuje WHO.

operace

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / Павел Сорокин

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / Павел Сорокин

Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila první komplexní zprávu o zdravotních nerovnostech od roku 2008. Cílem tehdy bylo do roku 2040 výrazně snížit úmrtnost, prodloužit život a odstranit rozdíly mezi zeměmi. Aktuální hodnocení ale ukazuje, že svět za očekáváními zaostává – a někde se situace dokonce zhoršuje.

Podle zprávy je největším problémem zpomalení pokroku v nejchudších zemích. Zdravotní rozdíly mezi bohatými a chudými se sice zmenšily, ale proces stagnuje. WHO proto vyzývá k řešení hlubších společenských příčin, jako jsou chudoba, nerovnost nebo klimatické změny.

V zemích s nejvyšší délkou života, jako je Japonsko, se lidé dožívají v průměru 84,5 let. V jihoafrické zemi Lesotho to je jen 51,5 let – rozdíl 33 let.

Úmrtnost dětí mladších pěti let se sice celosvětově snížila z 77 na 37 úmrtí na 1 000 narozených mezi lety 2000 a 2023, ale k dosažení cíle (osm úmrtí) zbývá ještě dlouhá cesta. Děti narozené v chudých zemích stále čelí 13krát vyššímu riziku úmrtí než jejich vrstevníci v bohatých státech. Úmrtnost matek klesla od roku 2000 o 40 procent, ale stále připadá 197 úmrtí na 100 tisíc porodů.

Autor: Šimon Mitro

Související

Infekce HPV
Domácí Zdraví

HPV zůstává hrozbou. Češi o očkování stále vědí málo

Symbol Dne lupusu
Světové dny Zdraví

Den lupusu

mytí rukou
Zahraniční Zdraví

Rukavice nejsou náhradou za čisté ruce, varuje WHO

spalničky
Zahraniční Zdraví

Spalničky se šíří Evropou, nejhůře je na tom Rumunsko