Děti z rodiny získaly nejdříve dočasnou ochranu, poté takzvaný dlouhodobý pobyt. Jenže změna typu pobytu s sebou nesla i hrazení zdravotního pojištění. Jak ale rodiče tvrdí, české úřady jim sdělily, že pojištění za děti bude hradit stát. Poté jim však přišla obálka s vyměřeným dluhem.
Rodiče dětem neplatili zdravotní pojištění, protože od Ministerstva vnitra i od Všeobecné zdravotní pojišťovny dostali informaci, že pojištění dětem i nadále bude platit stát. Pak jim ale přišel vyměřený dluh přes 15 tisíc korun. Rodiče proto kontaktovali ombudsmana. „Dlouhodobý pobyt skutečně umožňuje dětem vstoupit do systému veřejného zdravotního pojištění. Je však důležité dodat, že samotné zařazení do systému ještě neznamená, že stát pojištění automaticky hradí. Znamená to pouze, že dítě může systém zdravotního pojištění využívat. Pojistné za něj platí jeho zákonný zástupce,“ vysvětlil zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.
Ten proto kontaktoval příslušné úřady, aby se předešlo podobným potížím. Dluh se totiž může týkat mnoha dalších ukrajinských rodin. „Obávám se, že situace, kdy rodinu zaskočil nečekaný dluh na pojistném, nemusí být ojedinělá. Komunikujeme proto se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou i s Ministerstvem vnitra a upozorňujeme oba úřady na nutnost podávat přesné a srozumitelné informace. Jsem rád, že jsou vysvětleny na jejich webových stránkách. Úřady však musí být připravené správně reagovat na dotazy i v osobním nebo telefonickém kontaktu,“ uvedl zástupce ombudsman.