sobota 13. července 2024

Západní svět upíná zrak na Washington, do Moskvy zase přilétl indický premiér

Do Washingtonu se dnes sjíždí špičky Severoatlantické aliance, aby na druhé straně světa docházelo ke sbližování největší země s tou nejlidnatější.

profimedia-0888381113

Vladimir Putin se v Moskvě setkal s indickým premiérem Nárendrou Módím.
Zdroj: Profimedia

  • Vladimir Putin se v Moskvě setkal s indickým premiérem Nárendrou Módím.
  • Zdroj: Profimedia

Severoatlantická aliance svého někdejšího rivala, Varšavskou smlouvu, už přežila o bezmála 40 let, ale polarizace světa je v současné době na takové úrovni jako za dob studené války. V takové atmosféře NATO odstartovalo summit v hlavním městě Washingtonu, který má nejen za úkol připomenout 75 let od založení této organizace, ale řešit i otázky mnohem aktuálnější jako je válka na Ukrajině či konflikt na Blízkém východě. Za Českou republiku do Washingtonu odcestoval prezident Petr Pavel, jehož doplňuje ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Na druhé straně světa, v ruské hlavním městě, se krátce předtím, než špičky NATO zasedly za jednací stůl, uskutečnilo setkání neméně důležité. Ruský prezident Vladimir Putin v Kremlu totiž přijal premiéra nejlidnatější země světa Indie, Nárendru Módího. I tito dva politici řešili válečné záležitosti, zejména na Ukrajině, kde je Rusko jedním z přímých účastníků.

Při jednání, která se na Putinově sídle asi třicet kilometrů od Moskvy, nesou spíše v neformálním duchu, ruský prezident přislíbil propuštění Indů z ruské armády, pokud o to dotyční muži projeví zájem. Za Rusko totiž na Ukrajině bojuje zhruba 40 indických občanů.

Autor: Jan Skala

Související

GSR9wTYXwAEcvqx
Zahraniční

V Praze kečup, v Moskvě barva. Pachatele útoku na ambasádu už zadržela policie

1000009310
Zahraniční

Turecko chce obnovit obilnou dohodu, řekl Erdogan Zelenskému

Petr Pavel na summitu NATO.
Zahraniční

Všechny státy NATO kromě Maďarska se zavázaly k podpoře Ukrajiny, řekl Pavel

profimedia-0889174564
Zahraniční

Biden si spletl Zelenského s Putinem. Přesvědčuje veřejnost o své způsobilosti