úterý 25. června 2024

Začal proces s velitelem pohraničníků. Obžalovaný stařík není schopný výpovědi

Státnímu zastupitelství to trvalo 35 let, než obžalovalo šéfa pohraničníků Jana Muzikáře. Dnes však už soudí nemocného 90letého muže, který není schopný výpovídat.

profimedia-0880578560

Jan Muzikář před soudem.
Zdroj: Profimedia

  • Jan Muzikář před soudem.
  • Zdroj: Profimedia

Bezmála 35 let po Sametové revoluci se soudy ještě vracejí k případům z dob komunismu, jejich projednávání ale není nejjednodušší. Svědčí o tom i případ, který dnes začal projednávat Obvodní soud pro Prahu 1. Na lavici obžalovaných je někdejší vysoký důstojník pohraniční stráže, takřka 90letý Jan Muzikář. Podle obžaloby je právě on spoluzodpovědný za střílení do lidí, kteří chtěli překročit hranice na západ a za jejich napadání služebními psy. Jak tvrdí spis, nese Muzikář odpovědnost za smrt minimálně tří lidí.

Jednání soudu ale nebude hladké. Obžalovaný do soudní síně dorazil s pomocí chodítka a z připraveného papírku přečetl pouze dvě věty o tom, že mu zdravotní stav nedovoluje vypovídat. Jeho advokát pak soudu tlumočil, že se obžalovaný necítí vinen a s obžalobou nesouhlasí. Obhájce zároveň zdůraznil, že jeho klient nebyl dosud nikdy trestaný.

Žalobkyně, která požaduje tříletou podmínku a peněžitý trest sto tisíc korun, naopak vyjmenovala drastické případy, které se staly na hranicích za posledních deset let komunistické vlády, a uvedla, že právě Muzikář jako přesvědčení straník požadoval po svých podřízených co nejdůslednější postup.

Obžalovaný vydržel v soudní síni pouze dvacet minut. Poté soud vzhledem k jeho zdravotnímu stavu povolil projednávání případu bez jeho účasti.

Autor: Jan

Související

pexels-photo-4460676
Zahraniční

Keňa chce stavět jadernou elektrárnu. Vyrůst by měla poblíž turistického ráje

Polizei_VW-Touran_03
Krimi

Nechutný případ obtěžování dětí na koupališti. Afghánci jsou už ve vazbě

profimedia-0882873430
Krimi

Berbr dostal za úplatkářství podmínku. Navíc musí zaplatit dva miliony

GDescRWWUAAssW-
Domácí

Peníze máme, ale ne pro všechny, vzkázal Blažek pracovníkům justice