Webbův teleskop odhalil oxid uhličitý na exoplanetách

Vědci poprvé přímo pozorovali oxid uhličitý v atmosférách planet mimo naši sluneční soustavu. Objev, který učinil vesmírný teleskop Jamese Webba, sice nenaznačuje existenci mimozemského života, ale poskytuje cenné informace o vzniku vzdálených planet.

exoplaneta

Ilustrační foto.
Zdroj: Rawpixel

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Rawpixel

Tým amerických vědců použil Webbův teleskop k detekci oxidu uhličitého u všech čtyř planet v soustavě HR 8799, která se nachází 130 světelných let od Země. Tato soustava je mladá – má pouhých 30 milionů let – a její plynní obři nejsou obyvatelní. Jejich atmosféry ale ukazují, jak mohou vznikat podobné planety jinde ve vesmíru. K pozorování byla využita speciální metoda blokující oslnivý svit hvězdy, podobně jako když si člověk zakryje slunce prsty, aby lépe viděl okolí.

Objev je klíčovým důkazem, že vzdálené planety mohou vznikat stejným způsobem jako Jupiter a Saturn. Ty se podle teorií formovaly z ledových částic, které se spojily v pevné jádro a následně přitáhly okolní plyn. Přítomnost oxidu uhličitého v atmosféře vzdálených planet tak naznačuje, že stejný proces probíhá i mimo naši sluneční soustavu.

Astronomové už objevili téměř 6000 exoplanet, ale žádná zatím nevykazuje známky života. Dalším krokem je zaměřit se na menší, Zemi podobné světy. S tím by mohl pomoci teleskop Nancy Grace Roman, který NASA plánuje vypustit v roce 2027. Otázkou ale zůstává budoucí financování vesmírného výzkumu – nedávné změny ve vedení NASA naznačují, že americká vesmírná agentura může čelit škrtům.

Autor: Šimon Mitro

Související

50548124736_ca3a3b31ff_c
Zahraniční Vesmír

Ryby chované ve vesmíru by mohly být plnohodnotnou stravou pro astronauty

profimedia-0991939324
Zahraniční Vesmír

Čína vyměnila posádku své vesmírné stanice

Hubbleův vesmírný dalekohled
Zahraniční Vesmír

Hubbleův vesmírný dalekohled slaví 35 let na oběžné dráze

Neutrino
Ostatní Věda

Neutrino váží méně, než se čekalo. Češi pomohli stanovit světový rekord