Washingtonův monument slaví 140 let. Svého času byl nejvyšší stavbou na světě

Šestého prosince 1884 byl v hlavním městě USA dokončen monument věnovaný Georgi Washingtonovi, prvnímu prezidentovi a hrdinovi Americké revoluce.

Washingtonův monument

Washingtonův monument
Zdroj: Pexels / Soly Moses

  • Washingtonův monument
  • Zdroj: Pexels / Soly Moses

Dne 6. prosince 1884 byl na vrchol Washingtonova památníku umístěn devíti palců vysoký hliníkový pyramidový vrchol s nápisem „Laus Deo“, což znamená „Chvála Bohu“. Tímto krokem byla dokončena stavba monumentu, který byl věnován George Washingtonovi, městskému patronovi a prvnímu prezidentovi Spojených států. Plány na památník vznikly už v roce 1783, kdy Kongres rozhodl o umístění sochy Washingtona poblíž nového sídla Kongresu.

K realizaci památníku však došlo až o několik desetiletí později, v roce 1832, kdy byla založena Washingtonova národní památníková společnost. Po výběru designu v řeckém chrámovém stylu architektem Robertem Millsem začalo shromažďování prostředků na stavbu. I přes snahu získat peníze, včetně výzev školákům, se podařilo nasbírat pouze část potřebné částky. Stavba začala v roce 1848, ale v roce 1854 byla kvůli nedostatku financí přerušena.

Pokračování stavby bylo umožněno až v roce 1876, během stého výročí nezávislosti USA, když prezident Ulysses S. Grant povolil dokončení památníku. Po letech rozpracované stavby, která čítala 36 tisíc mramorových a žulových bloků, byl památník dokončen v roce 1884. V té době se stal nejvyšší stavbou na světě, měřící 169 metrů. Dnes je památník symbolem města a každý rok ho navštíví více než 800 tisíc turistů.

Autor: Šimon Mitro

Související

Vyobrazení kolonizování Nového Zélandu v oblasti nynějšího Wellingtonu v roce 1840
Zahraniční Výročí

První evropské osídlení Nového Zélandu začalo před 185 lety

Břevnovský klášter, hrob číslo 15, jeden z mála jedinců uložených do rakve
Domácí Zajímavosti

V Břevnově odkryli unikátní válečné pohřebiště z období sedmileté války

profimedia-0954216568
Domácí

Po jihlavském nádraží zbyly jen rozvaliny. Odpor obyvatel demolici nezabránil

Oslík coby symbol Demokratické strany v USA
Zahraniční Výročí

Osel coby symbol Demokratické strany se zrodil před 155 lety