Například voda v pražských přírodních koupalištích je stále ke koupání vhodná. Přesto se na dvou místech objevily sinice. Jde o Džbán a Šeberák, kde se sice koupat dá, avšak s výstrahou. Lidé by se měli hned po koupání osprchovat.
Pražská hygienická stanice kromě koupaliště Džbán a Šeberák rovněž sleduje kvalitu vody v biotopu Lhotka, na koupališti v Hostivaři, v biotopu Radotín, ve vodní nádrži Šárka a také na koupališti Motol. Až na dvě prvně zmíněná koupaliště je všude kvalita vody standardní a lidem po koupání nehrozí žádné komplikace.
Co způsobují sinice?
Lidé by se neměli koupat v místech, kde se sinice vyskytují, protože způsobují svědění a vyrážku. V některých případech mohou zapříčinit i trávicí potíže, například nevolnost a zvracení nebo průjem. Některé sinice ke všemu produkují toxiny, které mohou poškodit játra a ledviny. Nebezpečné jsou pro děti, dospělé i pro zvířata.
Pokud jde o další části České republiky, krajské hygienické stanice nedoporučují koupat se například v Lesním koupališti Liberec. Zákaz koupání platí pro Ředkovský rybník u obce Broumova Lhota v okrese Havlíčkův Brod a také v rybníku Kachlička ve stejném okrese. Lidé se nesmí koupat ani ve vodní nádrži Sedlice. Zákaz koupání platí i ve vodní nádrži Pilská, která je rovněž na Vysočině.
Hygienici dále nedoporučují koupání v Prostřední Bečvě, kde je přírodní koupací biotop.
Zhoršenou kvalitu vody nyní mají v severních Čechách například Hamerské a Máchovo jezero. V západních Čechách by si lidé měli dávat pozor na Velký rybník se nedaleko Karlových Varů či na vodní nádrž Skalka ležící nedaleko Chebu. Na jihu Čech je problematická pláž Horní Planá na vodní nádrži Lipno.
Na Moravě by lidé měli být opatrní ve vodní nádrži Plumov a také Brušperk I.