pátek 23. května 2025

Vědci vyvinuli čočku, díky které může lidské oko vnímat infračervené světlo

Netopýři, sovy, ale i mnoho druhů plazů infračervené světlo přímo nevidí, ale dokáží ho vnímat a pomocí něho detekovat a ulovit svou kořist. Vědci nyní přichází s kontaktní čočkou, která to umožňuje i lidskému oku.

IMG_9796

Ilustrační fotografie.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační fotografie.
  • Zdroj: Flickr

Inovativní měkká čočka obsahuje částice, které infračervené světlo absorbují a převedou ho do viditelného světla. Člověk s nasazenými čočkami tak může vnímat svět zcela jinak. Jejich velkou výhodou je, že jsou průhledné. To znamená, že svému nositeli umožní na rozdíl od nočního vidění vidět kromě infračerveného světla i všechny běžné barvy.

Infračervené světlo vyzařují všechny předměty s teplotou nad absolutní nulou, která je mínus 273 stupňů Celsia. Čím je věc teplejší, tím je předmět modřejší jako například plamen svíčky, nebo žárovka. Živý tvor, stejně jako teplý kámen vyzařuje světle červenou barvu, žhavé uhlí pak tmavě červenou. Povrch Slunce se zdá být až modrobílý.

Vědci chtějí na čočkách dále pracovat a jejich funkce zdokonalit. V plánu mají také vyvinout čočky, které by umožnily barvoslepým lidem vidět všechny barvy duhy.

Autor: Zuzana Beranová
Zdroj: Cell

Související

18-full-2388256
Domácí Výročí

Kontaktní čočky byly dílem náhody. Jejich vynálezce by dnes oslavil 110 let