pátek 14. června 2024

Vaše rozhodnutí mají zpoždění rok, osopil se Zelenskyj na západní země

Hodnocení pomoci Ukrajině z úst prezidenta Zelenského dopadlo špatně. Aspoň sestřelujte ruské rakety, vyzval západní země.

profimedia-0848249784

Volodymyr Zelenskyj nepovažuje pomoc západu Ukrajině za dostatečnou.
Zdroj: Profimedia

  • Volodymyr Zelenskyj nepovažuje pomoc západu Ukrajině za dostatečnou.
  • Zdroj: Profimedia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zvolil nečekaně ostrou rétoriku v rozhovoru pro britskou agenturu Reuters, když zhodnotil vojenskou pomoc, která se dostává jeho zemi. Uvedl, že rozhodnutí západních politiků mají zpoždění zhruba rok a jeho země stále čeká na slíbené dodávky, které zatím nedorazily. Některé státy, jako například USA, si dokonce kladou požadavky, aby jejich zbraně nebyly použity na ruském území. Podle Zelenského západní politici ani neví, kde probíhají dnes boje.

Zelenskyj uvedl, že kromě obřího balíku pomoci v hodnotě 61 miliard dolarů od Spojených států, čeká jeho země na dodávky z dalších zemí jako je Dánsko, Belgie, Norsko či Nizozemí. Tyto státy NATO pak vyzval, aby alespoň, než do Kyjeva zamíří jejich pomoc, ostřelovaly ruské rakety. Podle něho by to neznamenalo vstup Severoatlantické aliance do konfliktu s Ruskem.

Prezident také uvedl, že na východě země probíhají těžké boje, ačkoliv situace je podle něho pro Ukrajinu příznivější než před týdnem. Skutečnost je ale taková, že ruské jednotky stále postupují hlouběji do ukrajinského vnitrozemí a to zejména na východě a severu země.

Autor: Jan Skala

Související

petrohr
Zahraniční Video

Oslavu Dne Ruska pojali svérázně, USA přidaly dárek – nové sankce

profimedia-0879631962
Zahraniční

Zelenskyj a Biden podepsali klíčovou desetiletou dohodu na summitu G7

GP9xs_sWYAAXXPw
Zahraniční

Amerika dala, Španělé ne. Patrioty Madrid nechá v Turecku

51215714470_6a7bfb9dd7_b
Zahraniční

Macron riskuje doma i venku. Citelně zvyšuje napětí, tvrdí Kreml