čtvrtek 8. května 2025

V Tunisku stále více přituhuje. Odpůrci prezidenta putují za mříže

Tuniské úřady stále více decimují politickou opozici v zemi. Lidskoprávní organizace upozorňují na to, že některým zadrženým hrozí i trest smrti.

5368234332_0e7140ee1b_b

Nespokojenci s režimem tuniského prezidenta Kaíse Saida stále častěji končí ve vězení.
Zdroj: Flickr

  • Nespokojenci s režimem tuniského prezidenta Kaíse Saida stále častěji končí ve vězení.
  • Zdroj: Flickr

Podle zprávy lidskoprávní organizace Human Rights Watch Tunisko dramaticky rozšířilo využívání politicky motivovaného zatýkání k zastrašování a umlčování kritiků režimu současného prezidenta Kaíse Saida. Podle organizace se situace plíživě zhoršuje už od revoluce před 15 lety a v posledních letech se represe zaměřují zejména na soudce, novináře či aktivisty, kteří nejsou zcela loajální Saidovým nařízením. Tunisko se údajně vrátilo do dob éry politických vězňů, s níž má tento severoafrický stát z 20. století bohaté zkušenosti.

Jak aktivisté zdůrazňují, je v zemi nyní pod zámkem z čistě politických důvodů drženo 50 osob a další přibývají. 14 z nich by dokonce mohlo být uděleno doživotní nebo trest smrti. Represemi Said upevňuje své postavení od nástupu k moci 2019, ovšem citelně na jeho politické konkurenty začaly dopadat po roce 2021.

V časech pandemie onemocnění Covid-19, v době domácí politické krize, pozastavit činnost parlamentu, přepsat ústavu, aby upevnil svou moc a začal mnohem více kontrolovat soudnictví. Human Rights Watch proto nyní vyzvala složky Evropské unie, aby situaci v Tunisku přezkoumaly.

Autor: Jan Skala

Související

52196033450_5108578b20_b
Zahraniční

V Řecku není svoboda tisku. Upozorňuje na to lidskoprávní organizace

GqXobi2XMAAWki1
Zahraniční

Varšava je v šoku. Muž se sekerou vraždil na tamní univerzitě

pouta
Domácí

Hloupí zloději: V policejních spisech je řada bizarních příběhů

profimedia-0983303730
Krimi

Nové drogy kosí pražské narkomany. Policie nyní prohledává byt jednoho z nich