úterý 8. července 2025

V Chorvatsku padají pokuty za pouštění hudby na plážích nebo chození bez trička

Pít alkohol na veřejnosti, chodit po městě bez trička nebo mít u sebe psa bez vodítka nebo náhubku se letos v Chorvatsku nevyplatí. Mnoho měst zavádí přísnější opatření především v souvislosti s náporem turistů.

croatia-584088_1280

Chorvatsko, Makarská.
Zdroj: pixabay.com

  • Chorvatsko, Makarská.
  • Zdroj: pixabay.com

Už loni začaly platit v některých oblíbených letoviscích v Chorvatsku přísnější obecní vyhlášky, které umožňují policii udělit pokutu až 150 eur, to je necelých 3 700 korun, každému, kdo konzumuje alkohol na veřejnosti, pohybuje se mimo pláž jen v plavkách nebo spodním prádle, spí na veřejných místech, močí či zvrací na ulici, leze po památkách nebo se koupe ve fontánách. Na celém území Chorvatska navíc zůstává v platnosti zákaz nocování ve volné přírodě mimo hotely, kempy či soukromé ubytování.

Na ostrově Hvar jsou od letoška zavedená omezení hlučnosti – maximální povolená hranice je nově 85 decibelů. Dále tamní samospráva zpřísnila požadavky na vhodné oblečení mimo pláže a památkově chráněné zóny, přičemž za porušení hrozí pokuty až 700 eur. tedy přes 17 tisíc korun. V Zadaru jsou nově také limity na hlučné venkovní akce v centru města, tam hluk nesmí přesáhnout 75 decibelů.

Ve Splitu platí přísná pravidla pro pohyb v historickém centru. Chůze v plavkách nebo bez trička může vést k pokutě až 150 eur. Je tam také zakázáno veřejně konzumovat alkohol pod stejnou sankcí. Letos se navíc zpřísnily pokuty za ničení památek nebo nerespektování zákazu lezení na ně – ty mohou dosáhnout až 300 eur. v přepočtu přes 7 300 korun.

V oblasti Makarské riviéry platí přísná pravidla pro psy – venčení je možné pouze na vodítku a s náhubkem. Pokuta za porušení může dosáhnout až sta eur. V oblíbeném istrijském městě Rovinj platí zákaz pouštění hudby na plážích a veřejných prostranstvích po 22. hodině. Za porušení hrozí pokuta až 150 eur.

V Novalji, známé party destinaci na ostrově Pag, se od roku 2024 výrazně zpřísnila pravidla proti hlučným večírkům mimo kluby a hotely. Za porušení zákazu nočního hluku může návštěvník dostat pokutu až tisíc eur. Letos navíc platí zákaz veřejného pití alkoholu na některých veřejných prostranstvích s pokutami do 400 eur, tedy necelých deset tisíc korun.

Na některých místech v Chorvatsku se objevily neoficiální varovné tabule, které uvádějí pokuty za různé přestupky – včetně tahání kufrů na kolečkách po veřejných prostranstvích. Tabule však nemají právní základ a pokuty za tento konkrétní přestupek nejsou oficiálně stanovené.

V Chorvatsku tolerují alkohol za volantem. Povolená hodnota je 0,5 promile. Neplatí ale pro profesionální řidiče, řidiče do 24 let a řidiče vozů nad 3,5 tuny. Při spáchání přestupku je ale v případě povolené hladiny alkoholu nutné počítat s pokutou sto eur, to je asi 2 400 korun. Za překročení povoleného množství pak hrozí přísnější postihy.

Související

moře
Zahraniční

Čeští policisté budou i letos u chorvatských a bulharských pláží

Plzeňský Prazdroj
Ekonomika Pivo

Prazdroj vyváží na Filipíny i do Mongolska

MHD Brno
Domácí

Jízda načerno v Ostravě vyjde na 2 500 korun, Brno se zvýšením sankcí váhá

Petr Gandalovič
Domácí

Čeští velvyslanci zamíří do Londýna a Záhřebu