USA zavedou poplatky na čínské lodě. Chtějí oživit domácí výrobu

Americká vláda zavádí přístavní poplatky pro lodě vyrobené v Číně, což má podpořit domácí loďařský průmysl a omezit čínskou dominanci v tomto sektoru.

nákladní čínská loď

Ilustrační foto.
Zdroj: NARA & DVIDS Public Domain Archive (CC)

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: NARA & DVIDS Public Domain Archive (CC)

Americká vláda zavádí nové přístavní poplatky na lodě vyrobené v Číně. Cílem je podpořit domácí loďařský průmysl a oslabit čínskou dominanci na globálním trhu. Opatření začne platit za 180 dní a kromě lodí se bude týkat i jejich čínských provozovatelů a majitelů.

Krok přichází v době obchodní války mezi USA a Čínou, kdy Washington uvalil na čínský dovoz cla až 145 procent. Peking odpověděl vlastními cly, která dosahují 125 procent.

Čína na novinku reagovala ostře. Podle jejího ministerstva zahraničí nové poplatky zvednou ceny dopravy po celém světě a zhorší inflaci v USA. Současně zpochybňuje, že by tyto kroky mohly reálně oživit americké loděnice, které od konce druhé světové války výrazně upadly.

Zatímco USA dnes pokrývají pouhou desetinu procenta globální stavby lodí, Čína ovládá více než polovinu trhu. Společně s Jižní Koreou a Japonskem tvoří tyto země přes 95 procent světové produkce civilních plavidel.

Autor: Šimon Mitro

Související

americká raketa
Zahraniční

Polsko nakupuje americké rakety za více než miliardu dolarů

Svobodná Evropa
Zahraniční

Soud zachránil Rádio Svobodná Evropa před finančním kolapsem

1000009596
Zahraniční Výročí

Konec války: Když padl Vůdce, sovětská armáda osvobodila Ostravu

USA
Zahraniční

Polovina Američanů dýchá škodlivé ovzduší