Studie Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) uvádí, že zavedení několika klíčových zemědělských praktik může být výhodné jak pro zemědělce, tak pro místní přírodu. Tyto metody mohou zlepšit stav biotopů, obnovit biodiverzifikované zemědělské krajiny, přičemž efektivně hospodaří s půdou a vodou. Takové akce jsou prospěšné nejen pro opylovače a další druhy, ale také posilují místní odolnost vůči dopadům změny klimatu.
Ačkoli strategické plány členských států EU v rámci Společné zemědělské politiky zahrnují podporu opatření šetrných k biodiverzitě, EEA zdůrazňuje, že je nutné posílit a sjednotit politické pobídky spolu s adekvátním financováním, aby efektivně obnovily ekosystémy, které podporují produkci potravin a silné venkovské komunity.
Výroba potravin je jednou z klíčových lidských činností, které mají přímý dopad na přírodu. Zemědělství závisí na zásadních přírodních procesech, jako je opylování a tvorba půdy. A právě biodiverzita hraje klíčovou roli v odolnosti zemědělství a zabezpečení potravin.