Arktida se mění rychleji, než si vědci mysleli – a rostliny v tundře na to reagují různorodě a nepředvídatelně. Ukazuje to rozsáhlá mezinárodní studie zveřejněná v prestižním časopise Nature, která čerpá z 40 let pozorování více než dvou tisíc rostlinných lokalit napříč celou Arktidou. Změny jsou ale nerovnoměrné – někde druhů přibývá, jinde jich ubývá.
Výzkum ukazuje, že oteplování sice obecně přispívá k růstu druhové rozmanitosti, ale nikoli vždy. Například s rostoucí teplotou se šíří keře a trávy, které vytlačují nízké byliny a snižují tak pestrost některých lokalit. Tam, kde dominují byliny, však diverzita zůstává nebo i roste.
Vědci také zjistili, že společenstva se sice mění, ale nijak se celkově nesjednocují – tundra si stále uchovává svou místní rozmanitost. Podle výzkumníků, mezi nimiž byl i Petr Macek z Biologického centra AV ČR, jsou změny vegetace varovným signálem hlubších ekologických proměn, které se mohou dotknout i zvířat, místních komunit nebo celosvětového uhlíkového cyklu.
Na výzkumu se podílelo 54 vědců z 50 institucí v rámci projektu ITEX. Studie nabízí zatím nejucelenější pohled na to, jak globální změna klimatu přetváří křehký svět arktické přírody.