pátek 14. června 2024

Třetina Američanek je pro zákaz potratů

Třetina žen a téměř dvě pětiny mužů v USA jsou pro zákaz potratů ve většině případů.

protest pro legalizaci potratů v USA

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

Veřejná podpora potratů se v posledních letech v USA příliš nemění, ukazují průzkumy agentury Pew Research. Výrazné rozdíly jsou však patrné mezi různými náboženskými skupinami a politickými stranami. Podle aktuálních průzkumů podporuje 63 procent Američanů legalizaci potratů ve většině případů, zatímco 36 procent je proti.

Konkrétně je pro zákaz potratů rovná třetina žen a 38 procent mužů v USA. Věřící lidé jsou mnohem častěji proti legalizaci potratů než ti bez náboženské příslušnosti. Značné rozdíly přetrvají také mezi republikány a demokraty. Zatímco většina republikánů nesouhlasí s legalizací potratů, tak u demokratů chce naopak valná většina legalizovat potraty ve většině případů.

Podpora legalizace potratů převládá napříč rasovými a etnickými skupinami. Nejvyšší je mezi Asiaty (76 %) a černochy (73 %), následují běloši (60 %) a Hispánci (59 %). Mladší generace v USA výrazně podporuje legalizaci potratů. Mezi dospělými do 30 let je podpora 76procentí zatímco u lidí ve věku 50 až 60 let pouze 57procentí.

Autor: Šimon Mitro

Související

petrohr
Zahraniční Video

Oslavu Dne Ruska pojali svérázně, USA přidaly dárek – nové sankce

profimedia-0881391099
Zahraniční Video

Zaplavená Florida vábí aligátory. Povodně přiživí další déšť

bourbon
Světové dny Alkohol

Den bourbonu

GP9xs_sWYAAXXPw
Zahraniční

Amerika dala, Španělé ne. Patrioty Madrid nechá v Turecku