pondělí 15. července 2024

Středočeský kraj podpoří geoparky

Středočeští radní rozhodli, že na geoparky půjdou statisíce korun.

profimedia-0538657431

Geolog Jan Bubal v geoparku Český ráj
Zdroj: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia

  • Geolog Jan Bubal v geoparku Český ráj
  • Zdroj: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia

Na čtvrtečním zasedání středočeských radních bylo schváleno poskytnutí individuální účelové neinvestiční dotace ve výši 400 tisíc korun pro tři instituce, které aktivně přispívají k rozvoji geoparků v regionu. Finanční prostředky ve výši 150 tisíc korun obdrží Geopark Český ráj, 100 tisíc korun Ekologické centrum Orlov, správce Geoparku Barrandien, a 150 tisíc korun Český svaz ochránců přírody Vlašim, který má na starosti geopark Kraje blanických rytířů.

Podle radních jsou geoparky klíčovými aktéry v péči o životní prostředí, vzdělávání a výzkumu v oblasti udržitelnosti. Hrají také důležitou roli ve zvyšování kvality života místních obyvatel. Kraj takto podporuje jejich významný přínos v popularizaci přírodního a kulturního bohatství Česka.

Přínosy činností geoparků jsou nezpochybnitelné, ale doposud bohužel neexistuje systém podpory, který by zajistil stabilitu jejich fungování. Naší snahou bylo otevřít debatu v rámci asociace krajů o vytvoření udržitelného systému vícezdrojového financování. Výsledkem je vzájemné sdílení zkušeností a společný postup několika krajů při jednání o podpoře geoparků z národních zdrojů,“ vysvětlil Václav Švenda, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: Středočeský kraj

Související

víla
Světové dny

Den víl

příroda
Zahraniční Příroda

EU schválila historický zákon o obnově přírody

rak
Domácí Příroda

Na Semilsku byl potvrzen račí mor

Holzhau
Domácí

Greenpeace žene ministerstvo k soudu. Vadí kácení lesů v Krušných horách