Nový model reaguje na dlouhodobý nedostatek míst v mateřských školách i na potřebu flexibilnějších řešení. Umožní lidem v jedné komunitě, ulici nebo domě pomáhat si navzájem a propojit péči o děti s běžným životem. Díky sousedským skupinám mohou rodiče snadněji skloubit práci s rodinou, aniž by museli dělat složité kompromisy.
Sousedská dětská skupina funguje jednoduše. Jedna pečující osoba se stará maximálně o čtyři děti, včetně těch vlastních. Děti mohou být ve věku od šesti měsíců do začátku školní docházky. Hlídá je přímo u sebe doma.
Aby mohl člověk sousedskou skupinu provozovat, musí splnit určité podmínky. Stát požaduje vzdělání v oblasti pedagogiky, zdravotnictví, sociální práce, nebo kvalifikaci chůvy. Navíc je potřeba projít kurzem první pomoci a pravidelně se dále vzdělávat.
Také samotné prostory, kde bude provozovatel skupiny o děti pečovat, musí být bezpečné a hygienické. Pečující osoba musí být bezúhonná, stejně jako všichni obyvatelé její domácnosti. Musí vést docházku dětí i kontrolovat jejich očkování a musí dodržovat stanovený plán výchovy a péče.
Stát plánuje tento typ péče podpořit finančně. Za každé dítě v sousedské skupině přispěje denně částkou 297 korun, bez ohledu na jeho věk. Ministerstvo práce a sociálních věcí na dětské sousedské skupiny vyčlenilo sedm miliard z evropských fondů. Projekt zavedlo zkušebně prvně na Vysočině, kde se osvědčil.