Sokolovská uhelná výrazně zdraží teplo. Na vině jsou emisní povolenky

Jak letí nahoru ceny emisních povolenek, tak bude zdražovat i teplo. K takovému kroku se nyní chystá například Sokolovská uhelná.

IMG_0334

Zde se vyrábí teplo pro většinu Karlovarského kraje.
Zdroj: Sokolovská uhelná

  • Zde se vyrábí teplo pro většinu Karlovarského kraje.
  • Zdroj: Sokolovská uhelná

Až o čtvrtinu bude v příštím roce zdražovat společnost Sokolovská uhelná, která je největším výrobcem tepla v Karlovarském kraji a kromě samotných Karlových Varů zásobuje také Sokolov, Chodov, Nové Sedlo, Bukovany a okolí. Podnik však upozorňuje na fakt, že i přes zdražení bude výroba tepla z uhlí levnější než ze zemního plynu. Jak ale vyplývá ze zprávy, kterou společnost vydala, procesy spojené s těžbou uhlí, tedy i náklady na práci lidí, tvoří nyní menší část ceny tepla.

Důvod, proč Sokolovská uhelná přistupuje ke zdražení, je totiž jiný. Může za to vzrůstající cena emisních povolenek, která už bude tvořit více než polovinu z celkové ceny tepla. Kromě růstu cen povolenek se očekává také zvyšování poplatku z vydobytého nerostu.

Ceny emisních povolenek, tedy nástroje Evropské unie pro regulaci skleníkových plynů, kterými chtějí evropští lídři značně omezit spalování fosilních paliv, vystřelily nahoru po roce 2020. Jestli před třemi lety se platilo 25 eur za tunu vypuštěného oxidu uhličitého, dnes je to více než 100 eur a očekává se další razantní zvyšování této sumy.

Autor: Jan Skala

Související

Cappadocia_Turkish_Restaurant
Ekonomika

Turecká ekonomika jde stále víc ke dnu. Inflace je 65 procent, úrokové sazby 45

nemocné dítě
Domácí Zdraví

V Česku byla vyhlášena chřipková epidemie

Karlovarská krajská nemocnice
Domácí

Karlovarská nemocnice zakázala návštěvy. Nařízení platí i v dalších nemocnicích

GCmI3P1WcAA5rEr
Zahraniční

Nizozemsko ohrožuje hladina moře, tvrdí aktivisté a zablokovali dálniční přivadeč