Parazitický roztoč čmelík kuří přes den přežívá ve skulinkách stěn a ve výstelce kurníku. Na noc zalézá spící drůbeži do peří a saje jí krev. Zanést ho mezi slepice dokáže vrabec, holub, vlaštovka, ale i jiní divoce žijící ptáci.
Zamořené slepice začnou být po krátké době neklidné, mohou hubnout, nechtějí se do kurníku nechat zahnat, vyštípávají si peří, nesnášejí vajíčka. Obrovské kolonie čmelíků dokáží slepici i zahubit. Doslova jim totiž vysají všechnu krev z těla. Čmelík může přeskočit i na člověka a způsobit mu nehezkou vyrážku.
Při napadení kurníku je potřeba ho celý vyčistit. Následně se musí prostor vystříkat speciálním přípravkem nebo ho vysypat křemelinou. To je dobré po několika dnech zopakovat kvůli larvám a vajíčkům. Slepice by měl chovatel ještě čas od času zkontrolovat. Například tak, že se pod ně umístí na noc bílý kus plátna. Pokud jsou čmelíci stále v kurníku na látce by byla vidět krev.
Jako prevence před čmelíky poslouží chovateli bylinky a čistota kurníku a jeho okolí. Do kurníku je dobré zavěsit nebo do podestýlky nasypat sušenou levanduli, pelyněk pravý, mátu peprnou nebo rozmarýn. Všechny tyto rostliny hmyz odpuzují. Do krmiva je dobré jednou za čas přimíchat česnek.