Americká ekonomika působí na první pohled stabilně – oficiální nezaměstnanost v dubnu činila pouhých 4,2 procenta. Firmy dál nabírají zaměstnance i přes ekonomické nejistoty. Pod povrchem se ale skrývá jiný příběh. Podle výzkumu Ludwigova institutu pro sdílenou ekonomickou prosperitu (LISEP) činila „skutečná míra nezaměstnanosti“ v USA 24,3 procent.
Tento alternativní ukazatel zahrnuje nejen nezaměstnané, ale i ty, kteří pracují jen na částečný úvazek nedobrovolně nebo jsou uvězněni v špatně placených pracích. „Stačí, když někdo pracuje hodinu za dva týdny a už je statisticky považován za zaměstnaného,“ upozorňuje předseda institutu Gene Ludwig. Takové metody podle něj výrazně zkreslují stav trhu práce.
Podle LISEP by lidé bez stabilního příjmu, který pokryje základní životní potřeby, neměli být označováni jako skutečně zaměstnaní. Skutečná míra nezaměstnanosti (TRU) tak počítá i s těmi, kdo se snaží přežít – bez možnosti spořit, kvalitně se stravovat nebo si dovolit bydlení.
Zvlášť těžce dopadají tyto problémy na ženy a menšiny. Mezi Hispánci a Afroameričany přesahuje skutečná nezaměstnanost 27 procent, u žen je to dokonce 28,6 procent, zatímco u mužů „jen“ 20 procent.
Další výzkum LISEP ukazuje, že nejchudší americké domácnosti si v průměru vydělají 38 tisíc dolarů ročně, ale k důstojnému životu by potřebovaly nejméně 67 tisíc. To znamená, že miliony Američanů dnes nežijí – pouze přežívají. Podle Ludwiga jsou nízké oficiální údaje nejen zavádějící, ale také politicky nebezpečné.