pátek 14. června 2024

Silnice bude lemovat více stromů. Novela mění podmínky

Kolem silnic narostou počty stromořadí keřů díky novele Ministerstva životního prostředí.

alej

Ilustrační foto.
Zdroj: Picryl

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Picryl

Novela zákona o zemědělském půdním fondu, kterou brzy pojedná Senát, zjednoduší výsadbu stromů a keřů podél silnic a polních cest. Platnost této úpravy je plánována od 1. července. Aktuální legislativa komplikuje výsadbu silniční zeleně povinností třímetrového dostupu od sousedních pozemků. Novela tuto vzdálenost zkracuje na půl metru, což výrazně usnadní výsadbu nových stromů a keřů tam, kde na to nyní není dostatek místa.

Ministr sobotního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že stávající podmínky vedly k situaci, kdy za každé tři vykácené stromy nebyly vysázeny ani dva nové. Nová pravidla umožní sázet stromy blíže k silnicím, což nejen zlepší estetiku krajiny, ale také pomůže při adaptaci na klimatické změny. Výsadba bude probíhat s ohledem na bezpečnost silničního provozu.

Ministerstvo zemědělství podpořilo změny s tím, že stromořadí a další krajinné prvky mají pozitivní vliv na odolnost krajiny vůči erozi, zadržování vody a poskytují útočiště pro různé druhy fauny a flóry. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) zdůraznil, že tyto prvky pomáhají při suchu i povodních.

Autor: Šimon Mitro

Související

rys
Domácí Fauna

Monitoring rysa ovlivňuje jeho ochranu

Stezku na Šerák v Jeseníkách ničí eroze.
Domácí Tipy na výlety

Oblíbenou turistickou trasu na Šerák ničí eroze. Stezka bude upravena

Strom poškozený přemnoženou zvěří
Domácí

Přemnožená zvěř je pro lesy horší než kůrovec

Exmoorští divocí koně.
Domácí Fauna

Česko se chlubí největším chovem divokých koní v kontinentální Evropě