Shein má cenu desítky miliard dolarů. Teď chce vstoupit na burzu

Neustálou kritiku a problémy by mohl v novém roce vystřídat úspěch. Společnost Shein chce vstoupit na americký akciový trh. Hodnota jeho počáteční veřejné nabídky by měla být rekordní.

52637377482_812a1bb272_b

Shein
Zdroj: Flickr

  • Shein
  • Zdroj: Flickr

Až 90 miliard dolarů, to je cena, se kterou by měl v roce 2024 vstoupit jeden z největších globálních lídrů v oblasti fast fashion – společnost Shein na burzu v USA. Podle ekonomů jde o jednu z největších počátečních veřejných nabídek za poslední roky. 

Ještě do konce letošního dubna byla společnost s cenovkou sto miliard dolarů třetím nehodnotnějším startupem na světě. V květnu její hodnota klesla na 60 miliard. Závěr roku ale pomohl oděvního giganta zase postavit na nohy. Shein by se tak měl stát nejhodnotnější společností založenou v Číně, která vstoupí na burzu v USA.

Společnost v posledních letech rozšířila výrobu do Brazílie a Turecka a zboží vyváží do Ameriky, téměř celé Evropy a Kanady. Kvůli své úspěšnosti je Shein také často v hledáčku kritiků. Nedávno čelil gigant obviněním kvůli špatným pracovním podmínkám a závadnému oblečení. To společnost odmítla. Od začátku letošního roku se zase mluví o tom, že se pomocí mezer v legislativě vyhýbá americkým dovozním daním a sankčním kontrolám. Často se také upozorňuje na to, že nabízí plagiáty. Shein odmítl zprávy komentovat.

Autor: Nikola Velkoborská

Související

1776561
Zahraniční

Bidenovi ujely nervy a urazil Putina. Pro nás je to výhoda, odvětil šéf Kremlu

čip
Zahraniční Technologie

Biden oznámil, že americký výrobce čipů dostane 1,5 miliardy dolarů

Audrii Cunnigham
Krimi

Tělo 11leté Američanky našli potápěči. Podezřelým je rodinný přítel s hákovým křížem

8759664823_7e8c2e6a40_b
Zahraniční

Američan vyhrál v loterii miliardy. Stala se chyba, výhru nejspíš nikdy neuvidí