čtvrtek 17. července 2025

Sexuálně laděné zprávy snáší dívky od 11 do 16 let hůř než chlapci

Posílání a přijímání sexuálně laděných zpráv není nic neobvyklého. Vědci z Masarykovy univerzity však přišli na to, že se dívky po sextingu cítí hůř než chlapci.

dospívající dívky

Studie proběhla za účasti 2 500 českých dospívajících dívek a chlapců ve věku 11 až 16 let.
Zdroj: pixabay.com

  • Studie proběhla za účasti 2 500 českých dospívajících dívek a chlapců ve věku 11 až 16 let.
  • Zdroj: pixabay.com

Nejnovější reprezentativní studie českých dospívajících dívek a chlapců odhalila, jak se po sextingu cítí. Posílání a přijímání sexuálně laděných zpráv mezi mladými lidmi je častější, než si možná lidé myslí. „Jde o posílání a přijímání zpráv obsahujících sexuálně laděný text, obrázky či videa s polonahými či nahými osobami,“ vysvětluje hlavní autorka studie publikované v prestižním časopise New Media and Society Michaela Šaradín Lebedíková.

Sexting úzce souvisí s psychosociálním a sexuálním vývojem lidí. „Vědci proto konsensuální sexting – tedy takový, který probíhá se souhlasem zúčastněných – považují za normální součást dospívání. Kromě toho ale rozlišujeme i nekonsensuální sexting, pod který spadá například přijímání sexuálního obsahu od ostatních bez souhlasu,“ říká.

Studie pokryla 2 500 českých dospívajících ve věku 11 až 16 let. Vědci se v ní zabývali tím, kolik z nich obdrželo sexuální zprávu se souhlasem nebo bez něj, kolik sexuálně laděných zpráv se poslalo či jaké charakteristiky mají dospívající, kteří se takovému chování věnují.

Výsledky průzkumu

  • až třetina dotázaných, kteří sexuální zprávu očekávali, se z takové zprávy cítilo nepříjemně alespoň jednou měsíčně
  • 45,3 procent dotázaných, kteří žádnou sexuální zprávy neočekávali a dostali ji, se alespoň jednou měsíčně cítilo nepříjemně
  • zatímco chlapci se po přijímání sexuálních zpráv obvykle cítí spokojeně, dívky se naopak častěji cítily rozhořčeně bez ohledu na to, zda šlo o zprávu očekávanou nebo neočekávanou
  • dospívající, kteří vykazují symptomy deprese a osamělosti, mají vysokou míru touhy po senzacích a jsou nespokojenější, mají více zkušenosti se sextingem

„Chlapci posílání sexuálních zpráv ostatním častěji chápou jako vtip a takové chování je více normalizované. Proto může být jejich přijímání vnímáno jako něco běžného. Navíc zahraniční výzkumy poukazují na to, že přijímání sexuálních zpráv od dívek chlapci vnímají jako potvrzení své maskulinity, a to zvyšuje jejich status mezi vrstevníky. Naopak dívky neustále čelí dvojímu metru: pokud na sextingu nechtějí participovat, jsou označovány za prudérní, ale pokud na něm participují, jsou označovány za promiskuitní,“ objasňuje genderové rozdíly Šaradín Lebedíková.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

sociální sítě
Zdraví Sociální sítě

Sociální sítě ovládly teenagery. Polovina z nich přiznává, že jim škodí

Image (1)
Domácí

Pastviny bez klíšťat: V Milovicích s nimi bojují zubři, pratuři i divocí koně

městské trávníky
Domácí

Horko a sucho škodí městským trávníkům. Vědci našli řešení

tlusté střevo
Domácí

Čeští vědci se podílejí na vzniku rychlého testu, který by odhalil rakovinu