pátek 14. června 2024

Rusko zahájilo jaderné cvičení, odehraje se i v obsazených ukrajinských oblastech

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil současné cvičení, které má ukázat hrozbu jaderné katastrofy Západu. Manévry jsou i na anektovaných územích Ukrajiny.

2013_Moscow_Victory_Day_Parade_(45)

Z Rudého náměstí zamířily Iskandery na cvičení na východ Ukrajiny.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Z Rudého náměstí zamířily Iskandery na cvičení na východ Ukrajiny.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Nácvik použití nestrategických jaderných zbraní, to je podle ruského ministerstva obrany hlavní úkol započatého cvičení tamních ozbrojených sil, které začalo v Jižním vojenském okruhu. Jeho součástí jsou i východní ukrajinská území, tedy republiky, které sám Vladimir Putin na jaře roku 2022 začlenil do Ruské federace. Kreml uvedl, že současné cvičení je reakcí na vyjádření řady západních politiků, zejména francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který hovořil o vyslání jednotek NATO na Ukrajinu.

Rusové jako první do akce nasadili rakety Iskander a Kinžal. „Naší cílem je bojové nasazení nestrategických jaderných zbraní, aby byla bezpodmínečně zajištěna územní celistvost a suverenita Ruska v souvislosti s provokativními prohlášeními a výhrůžkami různých západních činitelů na adresu Ruské federace,“ uvedlo ve své zprávě ruské ministerstvo obrany.

Spolu s ruskou armádou se současných manévrů účastní i Bělorusové. Právě v Bělorusku chce Moskva rozmístit co největší počet svých jaderných hlavic, které by měly sloužit jako odstrašení aliančních vojsk v případě jejich nasazení na Ukrajině.

Autor: Jan Skala

Související

petrohr
Zahraniční Video

Oslavu Dne Ruska pojali svérázně, USA přidaly dárek – nové sankce

profimedia-0879631962
Zahraniční

Zelenskyj a Biden podepsali klíčovou desetiletou dohodu na summitu G7

profimedia-0880188907
Zahraniční

Húsíové zasáhli ukrajinskou loď. Američané pak zničili dvě jejich plavidla

GP9xs_sWYAAXXPw
Zahraniční

Amerika dala, Španělé ne. Patrioty Madrid nechá v Turecku