pátek 14. června 2024

Revizor Anděl i policejní rada Vacátko. Jaroslav Marvan zemřel před 50 lety

Od smrti Jaroslava Marvana uplynulo přesně 50 let. Jeho filmy jsou však návštěvníky na televizních obrazovkách dodnes.

Jaroslav Marvan ve filmu Neděle ve všední den (1962)

Jaroslav Marvan ve filmu Neděle ve všední den (1962)
Zdroj: IMDb / Ústřední půjčovna filmů

  • Jaroslav Marvan ve filmu Neděle ve všední den (1962)
  • Zdroj: IMDb / Ústřední půjčovna filmů

21. květen 1974 znamenal pro tehdejší československou kulturu černý den. V tento den, přesně před 50 lety, zemřel jeden z nejznámějších tuzemských herců 20. století, Jaroslav Marvan. Ten si obrovskou diváckou oblibu získal ještě za první republiky, nijak výrazně jej nepoškodila ani válka a úspěch slavil i v budovatelských filmech v poválečném období. Filmoví historici se shodují na tom, že byl všestranným hercem, který našel uplatnění u filmu, v televizi i na divadle.

Marvan, který se narodil v prosinci 1901, se herectví začal věnovat už v éře němého filmu. V té době se také seznámil s Vlastou Burianem, který z něho ve 30. letech udělal hvězdu první kategorie. Marvan totiž hrál v jeho nejznámějších filmech jako U pokladny stál, Přednosta stanice, Ducháček to zařídí nebo Tři vejce do skla a svůj tehdejší věhlas zúročil po druhé světové válce, když Burian byl uvězněn za vyfabulovanou spolupráci s Němci.

Marvan z ničeho takového osočen nebyl, a proto se z něho po válce stal nejslavnější herec tehdejšího Československa. Když v roce 1952 natočil komedii Dovolená s Andělem, jeho věhlas se přelil i do dalších zemí. Na svou druhou životní roli však musel čekat dlouho a dočkal se jí až na sklonku života. Na přelomu 60. a 70. let totiž ztvárnil úlohu policejního rady Vacátka z seriálu Hříšní lidé města pražského a v následujících pěti filmech. To už jej však trápily zdravotní potíže. Zahrál si ještě ve známých seriálech F. L. Věk a Růže a prsten, ovšem jeho role ve filmu Noc na Karlštejně byla jeho poslední a tu už dohrával s velkými obtížemi. Úlohu Evžena Humla ve slavném seriálu Chalupáři už po něm musel převzít Jiří Sovák.

Autor: Jan Skala

Související

Hra Tetris
Ostatní Výročí

Hra, která změnila svět. Tetris slaví 40 let

Bundesarchiv_Bild_152-50-10,_Reinhard_Heydrich
Domácí Výročí

Heydrich zemřel po týdnu. Po jeho smrti vypuklo divošské běsnění nacistů

Jiri_Marek_A
Film a TV literatura

Duchovní otec rady Vacátka napsal také příběh únosu do případů majora Zemana

163397691_aaa7ce
Film a TV

Primářem Sovou zůstal navždy. Chudíka proslavila role, kterou ani neměl dostat