Na českém trhu chybí tisíce řemeslníků – a to se projevuje na jejich rostoucích platech. Největší meziroční skok zaznamenali lakýrníci, kteří si polepšili o 10 procent na průměrných 44 tisíc korun měsíčně. Podobně rostly i mzdy zámečníků, instalatérů, topenářů a truhlářů.
Podle Asociace malých a středních podniků ČR v zemi chybí asi 100 tisíc kvalifikovaných řemeslníků. Největší poptávka je po zednících, klempířích, pokrývačích nebo elektrikářích. Některé firmy kvůli nedostatku lidí odmítají zakázky, hlavně malé a střední podniky.
Situaci zhoršuje i klesající zájem o řemesla mezi mladými. Technické obory a učiliště ztrácejí přitažlivost a praktická výuka na školách je často nedostatečná. To přitom v době automatizace a umělé inteligence platí o řemeslech, která zůstávají nenahraditelná.
Průměrná mzda v Česku podle ČSÚ letos stoupla o 6,7 procenta na téměř 47 tisíc korun. U řemeslníků je růst často ještě výraznější, i kvůli náročnosti práce. Pokrývači či klempíři pracují ve výškách a každém počasí, obkladači pak čelí fyzicky náročným zakázkám s těžkými materiály.