Ceny elektřiny vzrostou o 66 procent. Domácnosti budou platit v průměru o tři tisíce ročně víc

Energetický regulační úřad zmírnil navýšení regulovaných cen elektřiny. Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti se zvýší o 65,7 procent, u plynu o 38,8 procent. Domácnosti i velkoodběratelé navýšení cen pocítí.

topení

Ilustrační foto.
Zdroj: Rawpixel

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Rawpixel

Podle nových informací se regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti zvýší o 65,7 procent, což představuje přibližně 1077 korun za megawatthodinu (MWh). Průměrná domácnost, spotřebovávající kolem tří MWh ročně, se tak může připravit na navýšení o zhruba 3 232 korun za regulovanou část elektřiny. Regulovaná složka plynu poroste o 38,8 procent, což znamená nárůst o přibližně 125 korun za MWh.

ERÚ také upozornil na individuální změny cen v závislosti na smlouvách a závazcích spotřebitelů. U velkých odběratelů dojde k výraznějšímu nárůstu regulovaných cen elektřiny, a to meziročně o 105,5 procent na hladině vysokého napětí a o 190,9 procent na velmi vysokém napětí. U plynu zaznamenají velkoodběratelé nárůst o 41,8 procent.

Příčinou vysokých nárůstů je přenesení části plateb na odběratele, které stát letos dotoval kvůli energetické krizi. ERÚ věří, že navýšení regulovaných cen u velkých odběratelů bude vyváženo poklesem obchodní složky od dodavatelů, což by mělo minimalizovat dopady na konečné ceny energií pro domácnosti.

ERÚ původně navrhoval ještě vyšší zvýšení, a to o 71 procent u elektřiny a 39 procent u plynu. Regulovaná složka elektřiny tvoří u domácností zhruba 40 procent konečné ceny, zatímco u plynu je to kolem 20 procent. U velkých odběratelů je podíl regulované složky elektřiny na ceně nižší.

Podle ERÚ se konečné ceny elektřiny oproti letošnímu roku kvůli poklesu tržních cen příliš nezmění, u plynu pak klesnou. To platí při srovnání vládní zastropované ceny z letošního ledna. V tomto srovnání vychází celkové roční náklady na elektřinu pro příští rok přibližně stejně. Ti, kteří si letos s dodavatelem vyjednali příznivější cenu, nebo měli z minulosti ceny zafixované, si citelně připlatí.

Autor: Šimon Mitro

Související

Spotřeba elektrické energie
Ekonomika

Češi loni elektřinou šetřili. Mohly za to vysoké ceny i teplé počasí

Pražská plynárenská
Domácí

Energie Pražské plynárenské vyjdou od března levněji

20000202197
Ekonomika

Špatné zprávy pro Německo. Miele přesouvá výrobu do Polska

Kontrola záloh na energie
Ekonomika

Platíte vysoké zálohy na energie? Ověřte si, zda jsou nastavené správně