pátek 14. června 2024

Rafinérie hoří, ale Rusko má ropy dost. Znovu povolilo vývoz benzinu

2,1 milionu tun motorového benzinu a 3,4 milionu tun nafty, takové jsou stavy ruských zásob. Pohonné hmoty proto znovu mohou jít na export.

Rosneft-azs

Ruské benzinky mají pohonných hmot dost, proto Moskva znovu povoluje vývoz.
Zdroj: Wikipedia

  • Ruské benzinky mají pohonných hmot dost, proto Moskva znovu povoluje vývoz.
  • Zdroj: Wikipedia

Ačkoliv jsou ruské rafinérie, zejména v příhraničí s Ukrajinou stálým terčem dronových útoků, Moskva oznámila, že znovu povolí vývoz benzinu za hranice Ruské federace. Termín sice není zatím známý, ale je jasné, že k tomu dojde v následujících dnech. V březnu ministerstvo energetiky přišlo se zákazem, který měl nejprve vytvořit zásoby pro domácí trh a uspokojit vázané mezinárodní dohody, které má Rusko například s Mongolskem. Výjimku dosud měly čtyři postsovětské státy - Bělorusko, Kazachstán, Arménie a Kyrgyzstán.

Rafinérie nyní podle ministerstva mají vytvořené dostatečné zásoby, aby uspokojily domácí trh. Půlroční zákaz vývozu benzinu začal platit 1. března. K podobnému kroku se Moskva uchýlila i loni v září, kdy však potřebovala konsolidovat vysoké ceny pohonných hmot.

Rafinérie zejména na západě Ruska jsou terčem ukrajinských sil už od začátku letošního roku. Podle zpráv, které však nelze nezávisle ověřit, zničili Ukrajinci za necelých pět měsíců 14 procent všech ruských rafinérií.

Autor: Jan Skala

Související

petrohr
Zahraniční Video

Oslavu Dne Ruska pojali svérázně, USA přidaly dárek – nové sankce

profimedia-0879631962
Zahraniční

Zelenskyj a Biden podepsali klíčovou desetiletou dohodu na summitu G7

GP9xs_sWYAAXXPw
Zahraniční

Amerika dala, Španělé ne. Patrioty Madrid nechá v Turecku

51215714470_6a7bfb9dd7_b
Zahraniční

Macron riskuje doma i venku. Citelně zvyšuje napětí, tvrdí Kreml