pátek 9. května 2025

Problémy s přístupem k lékům proti TBC ohrožují celosvětové úsilí o vymýcení nemoci

V devíti zemích světa se zhoršuje přístup k lékům proti tuberkulóze, což může mít vážné následky pro léčbu nemocných. Významné snížení globální pomoci ohrožuje pokroky v boji proti této smrtící infekci.

TBC

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

V boji proti tuberkulóze (TBC) čelí více než dvě desítky zemí závažným problémům kvůli drastickým škrtům v globální zdravotní pomoci. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) tyto škrty vážně ohrožují dosavadní pokroky v potlačení TBC, což by mohlo vést k celosvětovému návratu této nebezpečné nemoci. TBC je bakteriální infekce, která nejčastěji postihuje plíce, ale může se rozšířit i na jiné orgány.

Každý rok si TBC vyžádá přibližně 1,25 milionu životů. V důsledku úspor v oblasti zdravotní pomoci, zejména v Africe, jihovýchodní Asii a západním Tichomoří, už trpí 27 zemí. Mnohé z nich se potýkají s nedostatkem personálu, přerušením diagnostických programů, zpožděním při detekci a léčbě, či problémy s monitorováním nemocí.

Devět zemí, včetně těch s vysokou mírou výskytu TBC, se potýká s nedostatkem léků, které pacienti musí užívat denně po dobu čtyř až šesti měsíců. Předčasné ukončení léčby může vést k tomu, že bakterie získají rezistenci vůči lékům, což léčbu dále zkomplikuje. WHO varuje, že důsledky těchto problémů mohou být devastující.

Pokroky v boji proti TBC, které byly dosaženy v posledních dvaceti letech, jsou nyní v ohrožení. USA, které byly dlouhodobým významným donorem v boji proti TBC, letos výrazně snížily své příspěvky do globálních zdravotních programů, což zanechalo značnou mezeru v financování.

Zdravotní odborníci již dlouho varují před rostoucí rezistencí TBC vůči antibiotikům, což činí její léčbu stále náročnější. S tímto problémem se potýkají především evropské země a oblasti zasažené konflikty, jako je Blízký východ, Afrika a Ukrajina. WHO varuje, že tento trend se bude i nadále zhoršovat, což bude mít katastrofální důsledky pro nejzranitelnější skupiny obyvatelstva.

Autor: Šimon Mitro

Související

mytí rukou
Zahraniční Zdraví

Rukavice nejsou náhradou za čisté ruce, varuje WHO

spalničky
Zahraniční Zdraví

Spalničky se šíří Evropou, nejhůře je na tom Rumunsko

novorozenec
Světové dny Zdraví

Den porodní asistence

autismus
Domácí Školství

Zdravotně znevýhodněných dětí v Česku přibývá. Školství a péče se přizpůsobují