úterý 25. června 2024

Přihlášky do druhého kola přijímaček na střední školy mohou studenti posílat do pátku

Žáci, kteří neuspěli v prvním kole přijímacího řízení na střední školy, mají možnost podat přihlášku do druhého kola prostřednictvím systému DiPSy do pátku 24. května.

profimedia-0864214526

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Profimedia

Uchazeči o studium na středních školách, kteří dosud neuspěli, mají možnost podat přihlášku do druhého kola přijímacího řízení v systému DiPSy. Termín pro podání přihlášky je nejpozději do pátku 24. května do půlnoci Přesný počet volných míst by měl Cermat zveřejnit v úterý, s předběžným odhadem kolem 25 700 volných míst.

Zájemci se mohou hlásit na tři obory bez talentové zkoušky a dva obory s talentovou zkouškou, jejichž seznam s volnou kapacitou je dostupný v systému DiPSy. Školy budou o přijetí rozhodovat na základě výsledků jednotné přijímací zkoušky z prvního kola.

Letos se na střední školy hlásilo 157 tisíc uchazečů, kteří podali téměř 420 tisíc přihlášek. V prvním kole uspělo téměř 82 procent žáků, neúspěšných bylo zhruba 29 tisíc. Z devátých tříd se na střední školu dostalo 94 procent žáků, nejnižší úspěšnost byla v Praze. Tři čtvrtiny přijatých deváťáků se dostaly na svou preferovanou školu.

Na osmiletá gymnázia se nedostalo asi 53 procent uchazečů, zatímco u šestiletých gymnázií bylo neúspěšných přibližně 68 procent žáků. Ministerstvo školství očekává, že většina těchto žáků bude pokračovat ve studiu na základní škole, ale i oni mají možnost podat přihlášku ve druhém kole. Školní přijímací zkoušky i talentové zkoušky ve druhém kole se budou konat od 8. do 12. června. Ředitelé škol zveřejní výsledky 21. června v systému DiPSy, na webu a úřední desce školy.

Autor: Šimon Mitro

Související

Děti ve školách se nezřídka potýkají se zdravotními potížemi
Domácí

Učitelé často nevědí, jak pomoci dětem se zdravotními problémy. Vznikne manuál

profimedia-0877047839
Domácí Školství

Maturity čekají změny. Může je nahradit absolventská práce

profimedia-0864215428
Domácí Školství

Nejvíce bodů získali u přijímaček deváťáci v Praze, nejméně ti z Ústecka

studentka
Domácí Školství

Studenti o doktorské programy nestojí. Doktorandů je nejméně za 20 let