úterý 25. června 2024

Překvapení z Ústí narazí ve finále na hegemona z Nymburku

Kolos z Polabí chce zpátky na trůn, proti budou vítězové El Nordica

profimedia-0853563038.jpg

Basketbalisté Ústí jsou ve finále.
Zdroj: profimedia

  • Basketbalisté Ústí jsou ve finále.
  • Zdroj: profimedia

Finále může začít, nejvyšší basketbalové soutěž zná soky pro souboj o pohár Jiřího Zídka. Loňské finalisty z Opavy a Děčína střídá nesourodá dvojice Nymburk a Ústí nad Labem.

Favoritem je pochopitelně Nymburk. Stačí si přečíst jména vítězů od roku 2004. Velká nuda, 18krát za sebou stejný klub z Polabí, jen loni to nevyšlo. Letos hegemon českého basketbalu vyhrál základní část i s nadstavbou a v play-off přešel v nejkratší možné době do finále přes Olomouc (4:0) i přes ostravské překvapení (4:0).

Soupeře z Ústí ve statistikách s cedulkou titul nebo medaile nenajdete, celek ze severu Čech se pyšní "pouze" čtvrtým místem ze sezóny 2021/2022, loni vypadl ve čtvrtfinále s Pardubicemi.

Jenže letos oplatil perníkářům porážku ve stejné fázi soutěže (4:1) a v drsném, napínavém a místy nechutném El Nordico přetlačil Děčín 4:3 na zápasy a postoupil do finále.

Takže překvapení? Ne tak docela. „Dali jsme si jako cíl postup do finále někdy v lednu nebo únoru. Jsem na kluky hrozně hrdý,“ pochválil tým po zápase číslo sedm s Děčínem trenér Šotnar.

Nymburk je před sérií rozhodně favoritem, i proto, že první duely odehraje na domácí palubovce. Ústí je ale v eufórii, nemá co ztratit. Severočeši celou sezónu šlapali, po základní části a nadstavbě skončili třetí. Ve vzájemných zápasech mají navíc se sběratelem titulů vyrovnanou bilanci 2:2 na zápasy.

Finálová série odstartuje v úterý 21. května od 18 hodin.

Autor: Evžen Zavadil

Související

Hráči Floridy se radují z dalšího vítězství.
Hokej NHL

Florida je krůček od historického úspěchu

Finále Ligy mistrů hostí Wembley.
Fotbal Liga mistrů

Liga mistrů vrcholí, naposledy v současném formátu

Olympiakos Pireus ovládl Evropskou konferenční ligu.
Fotbal EKL

Olympiakos píše dějiny řeckého fotbalu, Fiorentina podruhé selhala

Antonín Barák hájí barvy Fiorentiny.
Fotbal EKL

Barákova Fiorentina má ve finále EKL šanci na reparát