čtvrtek 10. července 2025

Před 205 vyrazili první osvobození černoši zpátky do Afriky

V roce 1820 opustila první skupina svobodných černochů Spojené státy a vyplula do Afriky. Program, který měl za cíl vrátit bývalé otroky a jejich potomky, byl částečně financován americkým Kongresem a inspirován britskými pokusy o osídlování Afriky.

Pohled na kolonizaci Sierra Leone

Vyobrazení kolonizace Sierra Leone
Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

  • Vyobrazení kolonizace Sierra Leone
  • Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

Dne 6. února 1820 vyplula z New Yorku první organizovaná imigrace svobodných černochů do Afriky, konkrétně do Sierra Leone. Tato emigrace byla podporována Americkou kolonizační společností, která vznikla v roce 1816 a jejímž cílem bylo vrátit bývalé otroky zpět na africký kontinent. Kromě soukromých donátorů program částečně financoval i americký Kongres, který v roce 1819 přidělil 100 tisíc dolarů na repatriaci afrických lidí, kteří byli do USA nezákonně přivezeni po zrušení obchodu s otroky v roce 1808.

Program měl své kořeny v britských snahách o resocializaci bývalých otroků do Afriky po zrušení obchodu s otroky v roce 1772. V roce 1787 se Britové pokusili osídlit Sierra Leone 300 bývalými otroky a 70 bílými prostitutkami. Tato snaha skončila tragédií, protože většina osadníků podlehla nemocem nebo byla zabita v konfliktech s místními. O pět let později však britští abolicionisté pod vedením Thomase Clarksona založili Freetown, kam přistálo 1 100 bývalých otroků, kteří se vzbouřili proti britskému osídlení v Kanadě.

V průběhu několika desetiletí přijížděly do Sierra Leone tisíce bývalých otroků z Kanady. V roce 1821 pak Americká kolonizační společnost založila kolonie Libérie jižně od Sierra Leone jako domov pro bývalé otroky ze Spojených států, kteří se chtěli vzdálit britské jurisdikci.

I přes podporu americké vlády a kolonizační společnosti nebyli černoši v USA příliš nadšeni z myšlenky opustit svou vlast a přesídlit se do Afriky. Projekt se setkal s kritikou ze strany amerických abolicionistů, kteří tvrdili, že tento program vlastně posiluje instituci otroctví v samotných Spojených státech. I přesto mezi lety 1822 a začátkem Americké občanské války do Libérie přistálo přibližně 15 tisíc Afroameričanů. Libérie získala nezávislost v roce 1847 a stala se první nezávislou demokratickou republikou v historii Afriky. Oficiální uznání Spojenými státy přišlo však až v roce 1862.

Autor: Šimon Mitro

Související

image-from-rawpixel-id-3373582-original-scaled
Zahraniční

Zastavte migraci nebo nedostanete peníze. Evropa mění postoj vůči Africe

auta
Ekonomika Auta

Německý vývoz zpomalil. Hrozba amerických cel doléhá na ekonomiku

sociální sítě
Zahraniční Sociální sítě

Chcete studovat v USA? Zpřístupněte své sociální sítě

GvUxVbcXYAEKGq5
Zahraniční

Húsíové jsou zase při chuti. Pod palbou se ocitla řecká loď, zemřeli dva lidé