úterý 25. června 2024

Praha si posvítí na zahrádky. Jejich nekontrolovatelný rozpuk je minulostí

Restauratéři a hostinští budou muset zahrádky u svých podniků přizpůsobit novému rozhodnutí pražské radnice. Jde zejména o ty v historických částech hlavního města.

c04721b2-bacb-4dd4-a7dd-2b11ff9e8bd0

Boomu hospodských zahrádek v centru Prahy dají radní umírněnější formu.
Zdroj: Park Riegerovy sady

  • Boomu hospodských zahrádek v centru Prahy dají radní umírněnější formu.
  • Zdroj: Park Riegerovy sady

Rozmach hospodských zahrádek, které zažily první boom po zákazu kouření v restauracích, a druhý v době covidové, se pražským radním už přestal líbit. Schválili tak balík opatření, podle kterého se bude provoz zahrádek v centru hlavního města regulovat. Jako hlavní bod politici odsouhlasili omezení počtu míst, který nesmí překročit kapacitu vnitřních prostorů restaurace. V platnost vstoupilo i nařízení regulující velikost zahrádky, její nejzazší bod nesmí být dále než 50 metrů od vchodu do restaurace.

Radní také sčítali hříchy z minulosti a zavrhli možnost odpuštění dluhů některým restauratérům, kteří prostranství využívali neoprávněně poté, co odmítli podepsat výměru zahrádky. Částky, které hospodští dluží, jdou do milionů korun. Někteří se s magistrátem v minulosti neúspěšně soudili.

Smlouvy, které nově bude magistrát provozovatelům zahrádek vystavovat, budou na tři roky. Pokud vše poběží podle předem dohodnutých kritérií, přejde smlouva automaticky na dobu neurčitou.

Autor: Jan Skala

Související

kontejnery
Domácí AI

Chytrý svoz odpadu bude mít v Praze na starosti umělá inteligence

profimedia-0600705882
Domácí

Bývalí rebelové z SPD zaplatí pokutu, protože za covidu nenosili roušku

profimedia-0882873430
Krimi

Berbr dostal za úplatkářství podmínku. Navíc musí zaplatit dva miliony

letiště
Domácí

Praha chce zrychlit dopravu. Všechny autobusy proto budou na znamení