Poslanci schválili občanku v mobilu

Od poloviny ledna bude možné se prokazovat digitální občankou v mobilu.

profimedia-0825188812

Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (29. 11. 2023)
Zdroj: Profimedia

  • Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (29. 11. 2023)
  • Zdroj: Profimedia

Poslanci dnes schválili novelu umožňující od ledna příštího roku používaní digitálního občanského průkazu v mobilních zařízeních. Změny byly přijaty v závěrečném čtení a nyní půjdou k posouzení do Senátu.

A jak to bude fungovat? Stáhnete appku, aktivujete přes Portál občana a používáte! Při ztrátě telefonu je pak stejně snadný i proces deaktivace, nehrozí tedy stejná nebezpečí jako při ztrátě fyzického dokladu. Hlavní výhodou digitální varianty je větší kontrola nad sdílenými údaji. Pokud totiž budete prokazovat třeba svůj věk, zvolíte v aplikaci pouze tuto informaci. Nikdo už nemusí znát vaše bydliště nebo přesné datum narození, které jsou ve fyzickém dokladu vidět,“ uvádí vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Úřady budou eDoklady přijímat postupně, hned v lednu začnou ústřední orgány státní správy. Později během příštího roku se přidají úřady práce nebo policie, v roce 2025 pak pošty. Novela zavádí pokutu až 10 tisíc korun za zneužití e-dokladu. Během projednávání ve Sněmovně se objevily obavy, že český systém e-dokladů může být nadbytečný po zavedení celoevropského systému eWallet. Vicepremiér však uvedl, že české řešení bude propojeno s evropským systémem.

Autor: Šimon Mitro

Související

Uber Eats
Zahraniční Technologie

V Japonsku budou rozvážet jídlo roboti od Uberu

eDoklady
Domácí eDoklady

Občanku v mobilu si stáhlo 292 tisíc lidí. Přijímá ji pět krajských úřadů

čip
Zahraniční Technologie

Biden oznámil, že americký výrobce čipů dostane 1,5 miliardy dolarů

eDoklady
Domácí eDoklady

Pardubický krajský úřad začal přijímat občanku v mobilu