pátek 14. června 2024

Policie vyšetřuje desítky lidí. Slovensko odmítá vyhlášení výjimečného stavu

Už skoro padesátku osob prošetřuje slovenská policie v souvislosti se schvalováním atentátu na Roberta Fica. Ten stále zůstává ve vážném stavu v banskobystrické nemocnici.

profimedia-0874393480

Ministr obrany Robert Kaliňák oznámil, ve výjimečný stav v zemi nevyhlásí.
Zdroj: Profimedia

  • Ministr obrany Robert Kaliňák oznámil, ve výjimečný stav v zemi nevyhlásí.
  • Zdroj: Profimedia

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák, který už de facto převzal vedení slovenské vlády i strany SMER-SD, znovu odmítl vyhlášení výjimečného stavu v souvislosti s týden starým útokem na premiéra Roberta Fica. Podle něho by se sice výrazně zrychlilo řízení s lidmi podezřelými ze schvalování atentátu, ale výrazně by to narušilo chod demokracie na Slovensku. Navíc by se mohla vyhrotit už tak velmi napjatá situace, která v zemi panuje několik měsíců od posledních parlamentních voleb, z nichž vzešel jako vítěz právě Robert Fico a jeho strana.

V současné době slovenská policie vyšetřuje 48 případů schvalování atentátu, nenávistných projevů a vyhrožování politickým představitelům. Jak uvedl ministr zahraničí Matúš Šutaj Eštok, může se ještě tento týden číslo zdvojnásobit. Muži zákona proto v těchto dnech poskytují ochranu slovenským politikům z koaličních i opozičních stran.

Robert Fico zůstává po útoku z minulé středy ve stabilizovaném, ale vážném stavu. Jak uvedl Kaliňák, premiér ještě nezapočal rehabilitaci a je stále vyloučený jeho převoz z Banské Bystrice do Bratislavy. Ficův atentátník Juraj Cintula je ve vazební věznici, kde si počká na soud, hrozí mu až doživotní trest. Navíc je zde možnost, že prokuratura útok označí jako teroristický čin.

Autor: Jan Skala

Související

29853732687_6e5132be43_b
Zahraniční

Pellegrini vystřídá ve funkci i v Praze Čaputovou. Přijede za dva týdny

United_States_Secretary_of_Defense_Lloyd_Austin_hosts_Slovakia_Minister_of_Defence_Robert_Kaliňák_at_the_Pentagon_on_March_1,_2024_-_11
Zahraniční

Kaliňák žaluje svého předchůdce. Darování stíhaček byla vlastizrada, tvrdí

81514-4r0as
Zahraniční

Zemřel starosta Kupjansku při atentátu? Ruská média se nedokáží dohodnout

434509323_948443199970408_7235748648021216034_n
Zahraniční

Pellegrini se připravuje na inauguraci. Bude mít i bohoslužbu