pátek 14. června 2024

Polák dýchá 30 let díky ventilátoru. Je světovým rekordmanem

Polák Świtaj strávil posledních 30 let života s ventilátorem. Zapsal se tím do Guinnessovy knihy rekordů.

Janusz Świtaj

Janusz Świtaj
Zdroj: guinnessworldrecords.com

  • Janusz Świtaj
  • Zdroj: guinnessworldrecords.com

Janusz Świtaj ve svých 17 letech ochrnul a nedokáže samostatně dýchat, k životu tak potřebuje ventilátor. Nedávno oslavil 30 let života s tímto lékařským zařízeném, což je světový rekord. I přes své postižení se Janusz snaží žít naplno, cestuje, navštěvuje sportovní akce, zkouší nové aktivity a studuje čtvrtý ročník postgraduálních studií kognitivní behaviorální terapie.

Januszovo postižení je následkem dopravní nehody, která se mu stala dva týdny před jeho 18. narozeninami v roce 1993. Po nehodě strávil šest let na jednotce intenzivní péče, než byl konečně propuštěn domů s ventilátorem. Janusz trpěl silnými depresemi a sebevražednými sklony. Jeho touha ukončit svůj život vyvolala v Polsku na sklonku 90. let debatu o legalizaci euthanasie.

Janusz však své deprese zdolal. Díky mediální pozornosti začal Janusz dostávat pomoc prostřednictvím sbírek a dobrovolných dárců. Díky finanční podpoře byl vybaven speciálním vozíkem s přenosným ventilátorem, což mu vrátilo fyzickou svobodu. S novým vozíkem a péčí byl Janusz schopen opět prozkoumávat svou zemi a dokonce cestovat do zahraničí. Navzdory velkým obtížím, které zažil, doufá, že jeho příběh poskytne naději a inspiraci ostatním.

Autor: Šimon Mitro

Související

spalničky
Domácí Zdraví

Tisíce dětí narozených v roce 2020 nejsou očkovány proti spalničkám

nádor na mozku
Světové dny

Den mozkových tumorů

eRecept
Domácí Zdraví

Aplikace eRecept ukáže, kde jsou dostupné léky

rakovina
Světové dny Zdraví

Den přeživších rakoviny