pondělí 14. července 2025

Ostravská zoo staví unikátní pavilon pro obojživelníky

V ostravské zoologické zahradě začala výstavba nového pavilonu Amphibiarium, který bude domovem pro obojživelníky z celého světa.

Základy pavilonu Amphibiarium v Zoo Ostrava

Základy pavilonu Amphibiarium v Zoo Ostrava
Zdroj: Zoo Ostrava

  • Základy pavilonu Amphibiarium v Zoo Ostrava
  • Zdroj: Zoo Ostrava

V Zoo Ostrava začala stavba specializovaného pavilonu Amphibiarium, který se zaměří na ohrožené obojživelníky z celého světa. Obojživelníci jsou nejohroženější skupinou obratlovců – téměř polovina z osmi tisíc známých druhů čelí vyhynutí. Nový pavilon návštěvníkům přiblíží nejen jejich rozmanitost, ale i význam pro ekosystém.

Tito živočichové jsou klíčovým indikátorem zdravého životního prostředí, protože jejich citlivá kůže snadno absorbuje škodlivé látky. Jejich úbytek je tak varováním o zhoršující se kvalitě přírody. Obojživelníci hrají důležitou roli i v potravním řetězci, regulují populaci hmyzu a pomáhají minimalizovat používání pesticidů. Ohrožuje je především ničení přirozených biotopů, změna klimatu a šíření nakažlivých chorob, jako je chytridiomykóza.

Stavba Amphibiaria, financovaná městem Ostrava, má být dokončena v říjnu 2025 s náklady přes 22 milionů korun. Poté bude následovat instalace terárií, akvárií a příprava prostředí pro stovky obojživelníků. Otevření pro veřejnost se plánuje na začátek roku 2026. Pavilon představí pestrou škálu exotických i místních druhů a nabídne edukativní expozice o významu obojživelníků a jejich ochraně.

Autor: Šimon Mitro

Související

Ve Žďárských vrších na skalním útvaru Čtyři palice úspěšně vyletěla dvě mláďata sokola stěhovavého.
Domácí Fauna

Sokoli stěhovaví úspěšně opustili hnízdo ve Žďárských vrších

Budoucí podoba náměstí Republiky v Ostravě.
Domácí

Ostravské náměstí Republiky se mění k nepoznání

Alexandr čínský
Domácí Fauna

Ostravská zoo se chlubí největší kolonií alexandrů čínských na světě

koťátko
Světové dny Fauna

Den koťátek