Superdávka čili dávka státní sociální pomoci představuje pro ombudsmana značný problém. Změny současného dávkového systému a sloučení několika dosavadních dávek do jedné jsou podle něj i poslanců sice správným krokem, ale na druhou stranu panují problematické podmínky. Pro získání přídavku na dítě nebo příspěvku na bydlení je totiž nutná pracovní aktivita rodičů i všech dospělých osob, kteří žijí ve společné domácnosti. Pak ale na děti a jiné zranitelné členy může negativně dopadnout chování členů domácnosti. Když například dospělý sourozenec nepracuje, automaticky dochází ke ztrátě nároku bonusu na dítě.
„Nesouhlasím se způsobem, jakým chce stát uplatňovat sankci odebrání bonusu na dítě. Nedává smysl, aby se posuzovala pracovní aktivita u všech zletilých členů domácnosti. Obávám se proto, že by daná podoba mohla narazit u Ústavního soudu. S podobnými případy jsme se setkali již v minulosti,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.
Co je superdávka?
Superdávka nahradí tyto dosavadní čtyři dávky:
- příspěvek na dítě
- příspěvek na živobytí
- příspěvek na bydlení
- doplatek na bydlení
Nově v sobě bude mít superdávka tyto složky:
- bonus na dítě
- složka na živobytí
- složka na bydlení
- pracovní bonus
Nově se také sníží věková hranice pro žadatele ze 68 na 65 let, protože se v případě seniorů a související dávky na bydlení ombudsmanovi zdála věková hranice příliš vysoká. Další problém ombudsman vidí i v zafixování výše složky na živobytí u humanitární dávky. Tu dostávají lidé přicházející z válkou postižené Ukrajiny. Podle ombudsmana by se Ukrajincům měla dávka spravedlivě valorizovat jako všem ostatním.