Ohňostroje mají na živočichy negativní dopady. Způsobují paniku, zvýšené riziko úrazu i úhynu. Nejvíc ohrožení jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvlášť citliví. Vzhledem k tomu, že jsou volně žijící ptáci chránění zákonem, měl by každý, kdo pořádá ohňostroj, svůj úmysl předem konzultovat s příslušnými úřady.
Česká inspekce životního prostředí může v některých případech může ohňostroj zakázat nebo za jeho nelegální uspořádání uložit pokutu. „Téma konání ohňostrojů je často diskutováno na přelomu roku ve spojení s novoročními oslavami, pro ptáky jsou však ohňostroje problematické i jindy. K velmi zásadnímu rušení dochází především v období hnízdění, které obecně trvá od dubna do konce srpna. Světelné záblesky a hluk způsobují stres a zmatení, což vede ptáky k opuštění hnízd,“ vysvětluje Veronika Oušková z inspekce.
Pokud chce někdo v místech, kde žijí například ohrožené druhy ptáků, ohňostroj pořádat, musí mít pravomocné rozhodnutí krajského úřadu o výjimce ze zákonem stanovených zákazů. „V případech, kdy dojde uspořádáním ohňostroje k porušení zákona s negativním vlivem na ptáky, může být uložena pokuta. Ta může pro podnikatele a právnické osoby dosahovat až milionu korun, v případě fyzických osob až deseti tisíc korun,“ upozorňuje Oušková.
Například letos Česká inspekce životního prostředí zakázala pořádání ohňostrojů například v Chrastavě, Písku nebo ve Zlíně kvůli hnízdícím čápům. Zákaz klasických silvestrovských a novoročních ohňostrojů navíc platí od roku 2020 například v Praze.
Před pár dny Poslanecká sněmovna omezila prodej i používání zábavní pyrotechniky po celém Česku. Podrobnosti zde.