čtvrtek 23. května 2024

Obce se zlepšují ve třídění odpadu. Nejlepší výsledky má Olomoucký kraj

Českým obcím se daří lépe třídit komunální odpad.

kontejnery

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Podle dat z Ministerstva životního prostředí se situace v třídění komunálního odpadu v českých obcích zlepšuje. Olomoucký a Pardubický kraj třídí polovinu veškerého papíru, skla, kovů, plastů, biologického odpadu, dřeva a textilu produkovaného domácnostmi a malými firmami. Data za rok 2022 ukazují pozitivní trend ve snaze o odvracení odpadů od skládek.

Ministr životního prostředí Petr Hladík komentuje, že kraje i obce se stále více snaží o třídění, což se odráží v nižším množství komunálního odpadu na skládkách. Nicméně zdůrazňuje, že je třeba ještě více investovat do třídění a recyklace, protože v roce 2025 budou obce povinně třídit minimálně 60 procent veškerého odpadu z domácností.

Podle dosažených výsledků se na prvních čtyřech místech umístily kraje Olomoucký, Pardubický, Vysočina a Moravskoslezský, kde se vytřídilo kolem 50 procent veškerého komunálního odpadu. Naopak nejméně se třídil odpad v Praze a v Ústeckém kraji. Velká města jako Pardubice, Olomouc a Ostrava dosáhla úspěšného třídění kolem 53 procent. Zjištění ukazují, že středně velké obce dosahují nejlepších výsledků, zatímco velká města nad 100 tisíc obyvatel jsou na tom hůře.

Autor: Šimon Mitro

Související

european_brown_bear_wild_animal_bear_dangerous_animal_world_fur_nature_animal-554721
Zahraniční

Je slovenské trápení u konce? Odstřel medvěda bude jednodušší, řekli politici

alej
Domácí Příroda

Silnice bude lemovat více stromů. Novela mění podmínky

Petr Pavel s Evou Pavlovou.
Domácí

Prezidentský pár navštíví Pardubický kraj

Zastavené Porsche s nímž jel řidič v obci 98 km/h.
Krimi

V obci se řítil stovkou. O řidičák přišel na místě