Z evropského kosmodromu v Kourou odstartoval satelit s názvem Biomass, který má přinést dosud nejpřesnější data o globálním množství uhlíku uloženého ve stromech. Podle Evropské kosmické agentury (ESA) je zařízení prvním svého druhu a po oddělení od rakety a navázání kontaktu funguje podle plánu.
V následujících dnech projde satelit fází raného provozu, během níž se rozvine obří anténa o průměru téměř 12 metrů. Tato speciální síťová parabola bude přijímat data ze světových lesů – například z amazonského deštného pralesa.
Satelit bude pomocí unikátní radarové technologie P-pásma skenovat nejen koruny stromů, ale i jejich kmeny a větve – tedy části, kde se ukládá nejvíce uhlíku. Tyto informace budou sloužit jako ukazatel schopnosti lesů absorbovat oxid uhličitý. Ročně pohltí lesy přibližně osm miliard tun CO₂, ovšem kvůli odlesňování se tento uhlík opět vrací do atmosféry a přispívá ke globálnímu oteplování. Kromě lesů bude technologie využitelná i při mapování geologických struktur pouští, ledovců nebo lesního podloží.
🚀Out favourite view of this week's Vega-C launch #VV26 with @ESA_EO's Biomass satellite on board.
— ESA Space Transport (@ESA_transport) May 1, 2025
🔊With liftoff roar if you unmute 😁 pic.twitter.com/FM84RSTYek