čtvrtek 30. listopadu 2023

Nová funkce YouTube. Uživatelé budou moci klonovat hlasy popových hvězd

Napsat krátkou píseň a nechat si jí zazpívat třeba od Demi Lovato. To je nový nástroj, který teď testuje YouTube. Využívá k tomu umělou inteligenci.

Demi_Lovato_3_(42749539272)

Demi Lovato se zapojila do projektu YouTube.
Zdroj: Wikimedia commons

  • Demi Lovato se zapojila do projektu YouTube.
  • Zdroj: Wikimedia commons

Spojení uměleckého světa hudby a nevyhnutelného technologického pokroku, to představuje nová funkce YouTube. Ta uživatelům pomocí umělé inteligence umožní klonovat hlasy popových hvězd. Experimentální nástroj s názvem Dream Track zatím YouTube testuje na krátkých písních, kdy je třeba uvést text a náladu, kterou by skladba měla navodit.

Do projektu se zapojilo devět světoznámých interpretů, jako je Sia, Demi Lovato, John Legend nebo třeba T-Pain. Ti všichni dali k napodobování jejich hlasů softwarem oficiální souhlas. V současné době ho má možnost využívat zatím asi jen stovka uživatelů z USA, a to jen u krátkých videí - YouTube shorts. "Věřím, že jako umělci musíme být součástí utváření toho, jak bude tato budoucnost vypadat," vyjádřila se k projektu Lovato. 

S představením nové funkce přišli vývojáři YouTube jen chvíli po tom, co oznámili, že se bude veškerý obsah vytvořený umělou inteligencí zveřejněný na serveru štítkovat. Dream Track je ale podle nich jiný. A to právě díky výslovnému souhlasu všech umělců, jejichž hlasy funkce využívá.

Google zároveň představil i další hudební projekty využívající umělé inteligence. Jedním z nich je třeba i nástroj, který umožní uživatelům zabroukat melodii a software k ní vytvoří instrumentální podklad.

Autor: Nikola Velkoborská

Související

Rosomák sibiřský
Zahraniční Fauna

Amerických rosomáků ubývá. Je z nich ohrožený druh

1280px-Henry_Kissinger_3_Shankbone_Metropolitan_Opera_2009
Zahraniční

Zemřel Henry Kissinger. Na jaře oslavil stovku, v létě byl v Číně

starý muž
Zahraniční Zdraví

Průměrná délka života v USA stoupá

52637377482_812a1bb272_b
Ekonomika

Shein má cenu desítky miliard dolarů. Teď chce vstoupit na burzu