úterý 25. června 2024

Nejbohatší země světa těží z ropy i LSD. Jak je na tom Česko?

Přitahují zahraniční investice, mají velké zásoby přírodních zdrojů, lákají turisty nebo jsou proslulé svými kasiny.

Diego Delso

Macao je druhou nejbohatší zemí světa.
Zdroj: Wikimedia Commons / Diego Delso

  • Macao je druhou nejbohatší zemí světa.
  • Zdroj: Wikimedia Commons / Diego Delso

Žebříček zemí světa podle jejich bohatství sestavil magazín Global Finance. Hrubý domácí produkt, kupní síla, míra inflace, životní úroveň – to jsou některá z kritérií, která vedla k sestavení žebříčku. Které země jsou na špici ekonomik?

Desítka nejbohatších zemí světa

10. Norsko

Velké zásoby ropy v moři pohání norskou ekonomiku. Země je největším producentem ropy v západní Evropě a několik desetiletí těží z rostoucích cen. Navíc, když dojde k jakémukoli nepředvídanému hospodářskému problému, mohou se Norové vždy spolehnout na svůj státní investiční fond v hodnotě 1,4 bilionu dolarů, který je největší na světě.

9. Spojené státy americké

Spojené státy zažily na začátku roku 2020 nejkratší zaznamenanou recesi, která trvala pouhé dva měsíce, a jejich ekonomika je na vzestupu.

8. San Marino

Maličké San Marino je nejstarší republikou v Evropě a pátou nejmenší zemí na světě. Má jen 34 000 obyvatel, ti ale patří k nejbohatším lidem na světě. Pomáhá tomu velmi nízká daň z příjmu, která je přibližně na třetině průměru EU.

7. Švýcarsko

Bílá čokoláda, boby, švýcarský armádní nůž, počítačová myš, ponorný mixér, suchý zip a LSD - to jsou jen některé z vynálezů, které světu přineslo Švýcarsko. Země, kde žije 8,8 milionu obyvatel, vděčí za velkou část svého bohatství bankovním a pojišťovacím službám, cestovnímu ruchu a vývozu farmaceutických výrobků, drahokamů, drahých kovů, přesných nástrojů, především hodinek, lékařských přístrojů a počítačů. Švýcarsko má největší hustotu milionářů na světě.

6. Spojené arabské emiráty

Když se v 50. letech 20. století našla ropa, emiráty se proměnily k nepoznání a obyvatelé se můžou chlubit značným bohatstvím. Tradiční islámská architektura se mísí s nablýskanými nákupními centry a přivádí kvůli práci lidi z celého světa, platy se totiž v zemi nedaní. Původní obyvatelé tvoří asi pětinu populace.

5. Katar

Malý počet obyvatel, asi tři miliony, a k tomu obrovské zásoby ropy, plynu a petrochemických produktů proměnily Katar v zázrak ultramoderní architektury a luxusních nákupních center.

4. Singapur

Nejbohatší osobou žijící v Singapuru je Eduardo Saverin, spoluzakladatel Facebooku, který má majetek v hodnotě minimálně 365 miliard korun. Stejně jako mnoho dalších milionářů a miliardářů si Singapur nevybral náhodou, země je daňovým rájem pro bohaté, kapitálové zisky a dividendy jsou tam osvobozené od daně.

3. Irsko

Irská republika, země s přibližně 5,3 milionu obyvatel, byla jednou z nejhůř postižených zemí finanční krizí v letech 2008 až 2009. Po politicky obtížných reformních opatřeních, jako jsou hluboké škrty v platech ve veřejném sektoru a restrukturalizace bankovního sektoru, se ostrovní stát opět finančně ozdravil, zvýšil míru zaměstnanosti a zaznamenal exponenciální růst HDP na obyvatele.

Irsko je navíc jedním z největších světových daňových rájů pro právnické osoby. Mnoho velkých amerických firem, třeba Apple, Google, Microsoft, Meta a Pfizer, proto přesunulo své daňové sídlo do Irska, aby využilo jednu z nejnižších sazeb daně z příjmu právnických osob, ta dosahuje jen 12,5 procenta.

2. Macao

Asijské Las Vegas je zvláštní správní oblastí Čínské lidové republiky. Když tam v roce 2001 došlo k liberalizaci herního průmyslu, zaznamenala země ohromující růst svého bohatství. S přibližně 700 000 obyvateli a více než 40 kasiny rozmístěnými na území o rozloze asi 30 čtverečních kilometrů se Macao stalo strojem na peníze.

Nejbohatší země světa: Lucembursko

Do Lucemburska se nejezdí jen kvůli přírodě, festivalům a gastronomickým zážitkům. Kdokoliv si tam může zřídit offshore účet v některé z jeho bank a do země už nikdy nevkročit. Lucembursko využívá velkou část svého bohatství k zajištění lepšího bydlení, zdravotní péče a vzdělání pro své obyvatele, kteří se těší zdaleka nejvyšší životní úrovni v eurozóně.

A jak jsme na tom my? Česká republika skončila na 42. místě, za ní je například Polsko, Portugalsko, Maďarsko či Estonsko. Na 50. příčce je Slovensko. Rusko je ještě o deset příček dál.

Opačnému konci vévodí 185. Niger, následuje Mosambik, Demokratická republika Kongo, Středoafrická republika, Burundi a na posledním 190 místě Jižní Súdán.

Související

38254383995_8afa7748f3_b
Zahraniční

Litva potřebuje víc peněz na obranu. Zaplatí to hlavně kuřáci a pijáci

peníze
Ekonomika

Česká ekonomika roste, ale méně než se čekalo. Celkově o 0,2 procenta

440771705_819746713301813_6054213618997267265_n
Domácí

Česko neutratilo schválené peníze na obranu. Nebylo to ani 1,5 procenta HDP

Rishi Sunak
Zahraniční

Británie posílí armádu. Ta má trumfnout Polsko a být nejsilnější v Evropě