sobota 13. července 2024

Násilí napáchané na dětech dosáhlo loni extrémní úrovně

Loni došlo kvůli konfliktům v Gaze a Súdánu k extrémní míře násilí napáchaného na dětech.

zrněné dítě v Gaze

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Zpráva OSN uvádí, že loni dosáhlo násilí napáchané na dětech v ozbrojených konfliktech extrémní úrovně. Informaci zveřejnila agentura AFP, která má zprávu k dispozici. Každoroční zpráva OSN „Děti v ozbrojených konfliktech“ zařadila súdánskou armádu i konkurenční Jednotky rychlé podpory (RSF) na černou listinu za „zabíjení a mrzačení dětí a útoky na školy a nemocnice“.

Na černou listinu byl přidán také Hamás a ozbrojené křídlo Palestinského islámského džihádu za útok na Izrael loni 7. října, stejně jako izraelská armáda za odvetnou kampaň proti Hamásu v Gaze. „V roce 2023 dosáhlo násilí proti dětem v ozbrojených konfliktech extrémní úrovně s šokujícím nárůstem vážných porušení o 21 procent,“ uvedl ve zprávě generální tajemník OSN Antonio Guterres. Kompletní zpráva má být zveřejněna ve čtvrtek.

OSN loni ověřila přes 30 tisíc porušení spáchaných proti dětem, včetně 5 302 zabití, 6 348 zranění a 8 655 případů náboru a využit dětí v konfliktech. Rovněž OSN eviduje více než čtyři tisíce únosů dětí v loňském roce. „Nikdy jsme neověřili tolik porušení proti dětem jako v loňském roce,“ uvedl pro AFP vysoký představitel OSN, který si přál zůstat v anonymitě.

V rámci konfliktu v Gaze OSN ověřila, že při útoku 7. října bylo v Izraeli a na Zápandím břehu Jordánu zabito 43 izraelských dětí a dalších 47 dětí bylo uneseno Hamásem a dalšími palestinskými skupinami. Zpráva také potvrdila smrt 2 141 palestinských dětí v pásmu Gazy v roce 2023, přičemž 2 051 bylo zabito mezi 7. říjnem a 31. prosincem. V rámci války na Ukrajině zůstala ruská armáda a přidružené ozbrojené skupiny na černé listině za zabití 80 dětí na Ukrajině v roce 2023 a zranění 339 dalších.

Autor: Šimon Mitro

Související

GSR9wTYXwAEcvqx
Zahraniční

V Praze kečup, v Moskvě barva. Pachatele útoku na ambasádu už zadržela policie

1000009310
Zahraniční

Turecko chce obnovit obilnou dohodu, řekl Erdogan Zelenskému

Petr Pavel na summitu NATO.
Zahraniční

Všechny státy NATO kromě Maďarska se zavázaly k podpoře Ukrajiny, řekl Pavel

profimedia-0889174564
Zahraniční

Biden si spletl Zelenského s Putinem. Přesvědčuje veřejnost o své způsobilosti