pátek 14. června 2024

Nakladatelství Albatros slaví výročí. Léta jej vedl autor Honzíkovy cesty

Nakladatelství Albatros dnes slaví pětasedmdesát let od chvíle, kdy začalo vydávat dětské knihy. V tom pokračuje i v současnosti.

187872 (1)

Honzíkova cesta je jednou ze zásadních děl historie Albatrosu.
Zdroj: Levné knihy

  • Honzíkova cesta je jednou ze zásadních děl historie Albatrosu.
  • Zdroj: Levné knihy

Dnes je to na den přesně 75 let, co v Praze vzniklo Státní nakladatelství dětské knihy, které mělo podnítit zájem dětí o literaturu. Později dostao nakladatelství název Albatros. V době krátce po Únoru 1948 najelo nejprve nakladatelství na produkci podle sovětského vzoru, brzy však začalo vydávat díla českých autorů, která dodnes patří mezi nepostradatelné tituly dětských knihovniček.

Jedním ze zásadních titulů, které Státní nakladatelství dětské knihy v první polovině 50. let vydalo, bylo dílo Honzíkova cesta, které napsal ředitel nakladatelství Bohumil Říha, jenž v jeho čele stál přes 10 let. Honzíkova cesta je dodnes vyhledávanou knihou pro děti, které začaly školní docházku. Kromě té nakladatelství vydalo nespočet významných dětských knih od autorů jako například Jaroslav Foglar, Helena Zmatlíková, Josef Lada, Ondřej Sekora, Jiří Žáček, Adolf Born nebo Zdeněk Miler.

Albatros existuje dodnes a soustředí se na původní i překladovou literaturu především pro děti od dvou do 12 let. Ročně vydá kolem 150 knih.

Autor: Jan Skala

Související

Hra Tetris
Ostatní Výročí

Hra, která změnila svět. Tetris slaví 40 let

Bundesarchiv_Bild_152-50-10,_Reinhard_Heydrich
Domácí Výročí

Heydrich zemřel po týdnu. Po jeho smrti vypuklo divošské běsnění nacistů

Jiri_Marek_A
Film a TV literatura

Duchovní otec rady Vacátka napsal také příběh únosu do případů majora Zemana

163397691_aaa7ce
Film a TV

Primářem Sovou zůstal navždy. Chudíka proslavila role, kterou ani neměl dostat