Na Mount Everestu pomůže dron. Nosit bude vodu, vybavení, ale i léky

Drony by už letos mohly pomáhat na nejvyšší hoře světa, na Mount Everestu. Nosit do táborů budou nejen horolezecké vybavení, ale také zásoby jídla, vody a mnohé další.

dd-m6LvWgL3kpIvx04o

Pohled na dron v horách.
Zdroj: Airlift Technology pvt. ltd.

  • Pohled na dron v horách.
  • Zdroj: Airlift Technology pvt. ltd.

Před samotnou sezónou by drony hrály důležitou roli v přípravě stezek pro horolezce, které každoročně procházejí a opravují horští průvodci. Pokud by byla potřeba, pilot dronu by jim ze základního tábora mohl na vzdálené místo poslat například žebřík, lano nebo nářadí.

V sezóně by pak dron mohl do výškových táborů dovážet zásoby pitné vody, základních potravin i teplé jídlo. Směrem dolů by při té příležitosti mohl snášet odpadky. V případě potřeby by mohl dron také pomáhat zachraňovat lidské životy a na stezky donést lékárničku, speciální léky nebo kyslíkovou bombu. 

Cestu, která trvá zkušenému šerpovi šest až sedm hodin, zvládne speciální dron i za šest až sedm minut. Unese i víc než 30kilogramový náklad. Nevadí mu nízká teplota, výška ani změna tlaku. Jeho jedinou nevýhodou je jeho vysoká pořizovací cena, která činní 70 tisíc dolarů, což je v přepočtu více než jeden a půl milionu korun. Náklady na jeho provoz a údržbu nejsou také zrovna laciné. Vzhledem k absenci elektrické energie, ho jeho pilot musí napájet pomocí paliva. 

Autor: Zuzana Beranová

Související

český dron v Bosně
Domácí

Drony z České republiky pomáhají bojovat s požáry v Bosně a Hercegovině

robotický pes
Domácí

Robotický pes bude pomáhat záchranářům v krizových situacích

Drony pro Armádu ČR
Domácí

Armáda dostane nové roboty a drony řízené umělou inteligencí

DJI FlyCart 30
Domácí Zdraví

Plzeňské drony jako první v ČR testují transport zdravotnického materiálu