Moře stoupá rychleji, než se čekalo. Rok 2024 byl rekordní

Globální hladina moří v roce 2024 rostla rychleji, než předpovídaly modely. Podle studie vedené NASA za tím stojí extrémní oteplování oceánů a tání ledovců. Tempo vzestupu se oproti minulým letům výrazně zrychlilo.

hladina oceánu

Ilustrační foto.
Zdroj: PxHere

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: PxHere

Od roku 1993, kdy začalo satelitní měření výšky oceánů, se tempo růstu mořské hladiny více než zdvojnásobilo. Celkově od té doby stoupla o 10 centimetrů. V roce 2024 se podle údajů ze satelitu Sentinel-6 Michael Freilich hladina moře zvedala tempem 0,59 cm za rok, zatímco dřívější odhady počítaly s 0,43 cm.

Dříve byla hlavním zdrojem růstu hladiny vody tající ledovcová masa. V roce 2024 ale dvě třetiny vzestupu způsobila tepelná expanze – proces, při kterém se voda zahřívá a roztahuje. „Oceány se ohřívají s celou planetou, a tak dosahují nejvyšší úrovně za posledních 30 let,“ uvedla Nadya Vinogradova Shiffer z NASA.

Stoupající hladina moří představuje vážné nebezpečí pro nízko položené oblasti. Ohrožuje miliony lidí žijících v pobřežních regionech Indie, Bangladéše, Číny a Nizozemska, ale také ostrovní státy v Pacifiku a Indickém oceánu. OSN varuje, že bez opatření proti oteplování planety bude situace stále horší.

Autor: Šimon Mitro

Související

profimedia-1019825579
Zahraniční

Severokorejci jedou domů. Soul chce zlepšit vztahy s Pchjongjangem

komár
Zahraniční Klimatické změny

Evropa čelí náporu komárů a tropických nemocí

horko EU
Zahraniční Klimatické změny

Evropa zažila rekordně horký červen

Tuvalu
Zahraniční

Tuvalu se potápí. Tisíce lidí chtějí klimatické vízum do Austrálie