Česká vláda schválila nový dotační program, který má v příštím roce uvolnit deset milionů korun na obnovu zanedbaných německých hrobů v pohraničních oblastech. Ministerstvo pro místní rozvoj varovalo, že jejich stav je kritický a další odklady oprav by znamenaly vyšší náklady. Do roku 2029 by se podpora mohla zvýšit až o 20 milionů, část prostředků chce resort získat i z evropských fondů.
Péče o německé pohřebiště vyplývá z česko-německé smlouvy o dobrém sousedství z roku 1992. Na českém území se nacházejí stovky tisíc hrobů německých obyvatel, například v Ústeckém kraji jich je kolem dvaceti tisíc. Většina z nich je v havarijním stavu, mnohé zarůstají nebo jsou zcela opuštěné.
Sudety, jak se historicky označuje pohraničí s Německem, Rakouskem a Polskem, byly osídleny německy mluvícím obyvatelstvem už od 13. století. Oblast vzkvétala hlavně v 19. století díky průmyslovému rozmachu. Po druhé světové válce však došlo k masovému odsunu tří milionů Němců, z nichž při vyhánění zahynulo podle historiků až 30 tisíc osob.
Po válce se do Sudet nastěhovali Češi, ale mnohá místa zůstala prázdná a dřívější ekonomický potenciál se už nikdy zcela neobnovil. Zchátralá německá pohřebiště jsou tichou připomínkou složité minulosti, kterou chce stát postupně důstojně napravit.